Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
ETV216i_[MAM-55199] (1)

Regał wysokiego składowania – kiedy warto z niego skorzystać?

Dobra organizacja powierzchni magazynowej znacząco zwiększa efektywność pracy firmy. Łatwiejsze staje się również samo zarządzanie towarem – zwłaszcza w przypadku dobrania odpowiednich regałów i optymalnego sposobu magazynowania.

Wśród podmiotów, które realizują wiele zadań logistycznych w krótkim czasie, sporą popularnością cieszą regały magazynowe wysokiego składowania. Mają one szereg zalet, o których warto pamiętać podczas planowania poszczególnych rozwiązań oraz pracy w magazynie. Kiedy warto z takich korzystać?

Co to jest regał wysokiego składowania?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to konstrukcja magazynowa, która pozwala przechowywać różnego rodzaju towary na sporych wysokościach. Jakich dokładnie? Trudno wskazać jedną konkretną wartość, gdyż nie istnieje precyzyjna definicja magazynu wysokiego składowania. Przyjmuje się tylko, że mianem tym określane są regały magazynowe o wysokości co najmniej 7 metrów.

Ich sprawna obsługa wymaga oczywiście używania specjalnych wózków widłowych, dostosowanych do wyposażenia magazynu właśnie pod względem wysokości składowania. Na rynku z łatwością znaleźć można tego typu pojazdy – dostępne w sprzedaży, ale również do wynajęcia.

Zobacz wózki wysokiego składowania >

ETV216i_[MAM-44485]

Fot. Magazynowe regały wysokiego składowania wymagają do obsługi wózków widłowych wysokiego składowania.

Montaż regałów wysokiego składowania – kiedy i dlaczego warto wybrać takie rozwiązanie

Regał wysokiego składowania ma wiele zalet decydujących o tym, że warto korzystać akurat z takiego rozwiązania. Przede wszystkim może on pozytywnie wpłynąć na sprawność funkcjonowania magazynu – zwłaszcza wtedy, gdy osoby za niego odpowiedzialne zadbają o należytą organizację pracy na każdym etapie realizacji zadań.


Poznaj rozwiązanie: Statyczne magazynowanie palet


Regał wysokiego składowania... dla zwiększenia pojemności magazynu

W przypadku, gdy dana powierzchnia magazynowa jest mocno ograniczona, trzeba spojrzeć… w górę! Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, warto zdecydować się na regały wyższe, niż standardowe. Pozwolą one bowiem na wygodne składowanie większej liczby towarów, bez jednoczesnego zwiększania kosztów magazynowania. Firma może w ten sposób rozszerzyć zakres swojej działalności lub realizować więcej niż dotychczas zleceń/dostaw.

Regał wysokiego składowania... aby zmniejszyć koszt inwestycji

Wiele firm decyzję o montażu regałów wysokiego składowania w magazynie podejmuje już na etapie planowania jego budowy. Ich zastosowanie pozwala bowiem na przykład na wykupienie mniejszej działki pod budowę obiektu, co daje realne oszczędności finansowe w ramach danej inwestycji. Takie rozwiązanie dobrze wziąć pod uwagę również w przypadku rozbudowy istniejącego już magazynu, a także stawiania dodatkowych hal magazynowych.

Regał wysokiego składowania... bo oferta rynkowa jest szeroka

Podjęcie decyzji w tym przypadku znacznie ułatwia duży wybór dostępnych (do kupienia bądź wynajęcia) konstrukcji. Firmy mogą się zdecydować między innymi na regał paletowy wysokiego składowania, regały do składowania drobnych elementów czy też rozwiązania dostosowane do ładunków dłużycowych, wyposażyć obiekty w jeden typ regałów lub w różne ich rodzaje. Możliwości inwestycyjno-aranżacyjne nie są w żaden sposób ograniczone.

Regały wysokiego składowania – co trzeba wziąć pod uwagę?

Zanim zapadnie decyzja o postawieniu omawianych konstrukcji w magazynie, należy jednak rozważyć, czy na pewno są one optymalnym wyborem w danej sytuacji. Wiele zależy bowiem choćby od sposobu funkcjonowania danego magazynu, jak również od dostępnego w nim sprzętu, a także od specyfiki składowanego towaru. Na co trzeba zwrócić uwagę?

  • Rodzaj produktów na regale wysokiego składowania mogą znaleźć się wszystkie towary przeznaczone do magazynowania regałowego, powinny one jednak wyróżniać się stosunkowo niewielką masą – tak, aby ich przenoszenie nie sprawiało większych problemów. Dlatego produkty takie, jak na przykład ciężkie materiały budowlane, zazwyczaj umieszcza się na niższych poziomach. To samo dotyczy zwykle rozmaitych maszyn czy urządzeń przechowywanych w magazynach.
  • Specyfika używanego sprzętu najważniejsze są w tym przypadku oczywiście wózki widłowe, które muszą być odpowiednio dobrane do konkretnych wysokości składowania towaru w magazynie. Znaczenie mają także inne ich parametry, jak choćby te związane z maksymalnym udźwigiem. Niewłaściwy wybór urządzeń w tym przypadku może być bardzo niekorzystny – także pod względem finansowym.
  • Zabezpieczenie regałów wysokiego składowania sam zakup regałów nie kończy całej sprawy. Muszą one znaleźć się na stabilnym, równym podłożu. Ważne jest również ich odpowiednie połączenie – tak, aby całość pozwalała na w pełni bezpieczne składowanie towarów.

Magazyn wysokiego składowania – zakup czy wynajem?

Przygotowanie powierzchni magazynowej wyposażonej w regały wysokiego składowania wymaga inwestycji sporych środków finansowych, dlatego wiele firm decyduje się na wynajem. Dzięki temu nie tylko ograniczają one wydatki, ale też zyskują dostęp do miejsca umożliwiającego wygodne magazynowanie na każdej wysokości.

Biorąc to pod uwagę, warto dokładnie przeanalizować aktualną ofertę rynkową – zwłaszcza, że jest ona dość zróżnicowania. Wynajem magazynów wysokiego składowania wyposażonych w odpowiednie konstrukcje regałowe to zwykle opłacalne przedsięwzięcie. Daje możliwość wyboru nie tylko samej powierzchni magazynowej z wyposażeniem, ale także różnego rodzaju usług dodatkowych.