Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Deutsche Bahn customer reference_[MAM-57101]

Magazyn wysokiego składowania – definicja i wyposażenie

Magazyny wysokiego składowania są bardzo popularnym rozwiązaniem. W ich wnętrzu można przechowywać duże ilości produktów pomimo ograniczonej powierzchni hali. Czym dokładnie są magazyny wysokiego składowania i co obejmują?

Magazyn wysokiego składowania – definicja

Magazyn wysokiego składowania to systemy regałowe o wysokości od 12 do nawet 50 metrów. Te najwyższe buduje się w konstrukcji silosów. Pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w obiekcie. Pracownicy mają możliwość układania na nich przedmiotów aż pod sam sufit, z wykorzystaniem odpowiednich maszyn. W najwyższych budowlach, typu silo, te prace wykonują automatyczne układnice.

Co przechowuje się w magazynach wysokiego składowania?

Magazyny wysokiego składowania są bardzo uniwersalnymi przestrzeniami. Można przechowywać w nich towar na paletach lub drobne artykuły w pudłach, kontenerach, na tacach. Magazyny tego typu są stawianie zarówno w bliskiej okolicy zakładów przemysłowych, jak i dalej, skąd towary trafiają do docelowych klientów z całej Polski i innych państw.

Zapraszamy do przeczytania: Wózek widłowy wysokiego składowania - kiedy warto z niego skorzystać?

Automatyczny magazyn wysokiego składowania

Obecnie wiele firm korzysta z automatycznych magazynów wysokiego składowania lub rozwiązań przynajmniej częściowo automatyzujących procesy magazynowe.

W całkowicie automatycznych magazynach przestrzeń, w której znajdują się towary, często jest zamknięta dla personelu. Pozwala to na zachowanie bezpieczeństwa w miejscach, gdzie stoją wysokie półki.

Magazyn wysokiego składowania – BHP

W każdym zakładzie przemysłowym oraz magazynie obowiązują restrykcyjne przepisy BHP. W takich miejscach zagrożeń jest znacznie więcej niż na halach, na których towary są składowane na podłodze czy niskich półkach.

Przepisy BHP w magazynach wysokiego składowania określają, że wszystkie przedmioty muszą być magazynowane bezpiecznie, na odpowiednio przygotowanych do tego półkach. Powinny także zapewniać w pełni bezpieczną obsługę. Ważne jest wykonywanie regularnych przeglądów instalacji i właściwe szkolenie pracowników.

Jak w każdym magazynie, obciążenie regałów i półek nie może przekroczyć maksymalnej wartości wskazanej przez producenta takich konstrukcji. Oprócz tego należy zwrócić uwagę również na nośność podłóg i stropów.

Zapraszamy do sprawdzenia 6 najważniejszych zasad BHP w magazynie

background warehouse_[MAM-37792]

Systemy regałowe dostępne w ofercie Jungheinrich

Zalety magazynów wysokiego składowania

Zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania ma wiele zalet. Pozwala przede wszystkim na efektywniejsze wykorzystanie powierzchni magazynowej, co ma znaczenie w przypadku firm składujących duże ilości towarów.

W nowoczesnych magazynach wysokiego składowania stosuje się rozwiązania, które pozwalają na dopasowanie regałów do niemal każdego typu towarów.

Szukają Państwo inteligentnych rozwiązań sprawdzających się w magazynach wysokiego składowania? Zapraszamy do nas!