Wózki widłowe to specjalistyczny sprzęt, którego ceny dochodzą nawet do kilkuset tysięcy złotych. Większość firm, chcąc zrealizować taką inwestycję, musi sięgnąć do zewnętrznego źródła finansowania. Wówczas z pomocą przychodzi leasing. Co to jest leasing i na jakich zasadach się opiera?
Leasing jest formą finansowania, w której ponoszący nakłady finansowe leasingodawca kupuje dany środek trwały, np. wózek widłowy, i oddaje go w użytkowanie leasingobiorcy. Ten w zamian płaci comiesięczne raty za użytkowany sprzęt i na koniec trwania umowy może stać się właścicielem wózka lub oddać go leasingodawcy.
Leasing należy do jednych z najtańszych sposobów finansowania inwestycji, choć i on wiąże się z koniecznością poniesienia, zwłaszcza na początku, pewnych kosztów. Na czym więc polega leasing na wózki widłowe i z jakimi wydatkami trzeba się liczyć?
Leasing wózka widłowego wiąże się z kilkoma istotnymi szczegółami. Trzeba pamiętać, że w zależności od rodzaju leasingu (operacyjny lub finansowy) różny będzie czas trwania umowy leasingowej i podmiot odpowiadający za amortyzację wózka.
Ważną kwestią jest również czynsz inicjalny, czyli wpłata wstępna. Firmy o długim stażu i w dobrej kondycji finansowej mają szansę wynegocjować obniżenie jej do poziomu nawet 0%. Zwykle jednak leasingodawcy oczekują wpłaty wynoszącej 10-20% wartości przedmiotu leasingowanego.
Po stronie leasingobiorcy leży też przygotowanie dokumentów finansowych firmy niezbędnych do zawarcia umowy leasingowej. Ponadto, odpowiada on za ubezpieczenie wózka (ubezpieczenie majątkowe od kradzieży i zniszczeń) i wykupienie polisy OC i AC. Potrzebna jest także wycena maszyny przez rzeczoznawcę, co jest szczególnie ważne w przypadku używanych wózków widłowych.
Umowa leasingowa jest częścią szerszej procedury. Rozpoczyna się ona złożeniem przez leasingobiorcę wniosku i kopii dokumentów wymaganych przez firmę leasingową. W oparciu o dokumentację wstępnie weryfikowana jest wiarygodność wnioskującego oraz jego zdolność kredytowa.
Fot. Niezależnie od tego, czy firma stawia na nowe, czy na używane wózki widłowe, leasing pozwala jej zachować płynność finansową. Stała comiesięczna rata daje możliwość precyzyjnego zaplanowania wydatków i kontrolowania kosztów eksploatacyjnych.
Jeśli weryfikacja jest pozytywna, sprawdzany jest następnie dostawca oraz wózek widłowy, który ma być przedmiotem umowy leasingowej. Kolejnym etapem jest podpisanie umowy, które zwykle odbywa się w siedzibie leasingobiorcy.
Jeśli jednak w grę wchodzą procedury uproszczone, wizyta ta nie jest konieczna, a umowa leasingowa podpisywana jest jednostronnie. Leasingobiorca podpisuje dokumenty, które trafiają do firmy leasingowej. Wracają one potem do leasingobiorcy przy odbiorze wózka widłowego, kiedy to umowa wchodzi w życie.
Ostateczna decyzja w sprawie leasingu wózka widłowego zapada dopiero po przeprowadzeniu wszystkich powyższych procedur. Wtedy też należy wpłacić kaucję na poczet czynszu inicjalnego.
W następnym etapie firma leasingowa zamawia wózek widłowy u dostawcy, który wystawia fakturę i dostarcza nabywcy wszystkie dokumenty potrzebne do przeniesienia własności i realizacji umowy. Po uiszczeniu należności za wózek zostaje on odebrany przez leasingodawcę.
Nie są Państwo przekonani, czy leasing to opcja idealna dla Państwa firmy? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wynajmu krótko- i długoterminowego wózków widłowych Jungheinrich.
Istnieje kilka rodzajów leasingu na wózki widłowe.
Szukasz wózka widłowego na wynajem? Sprawdź ofertę specjalną wynajmu Jungheinrich - nawet do 30% taniej.
Rodzaj dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy leasingowej zależy od typu procedury, która jest stosowana. Tę zaś warunkują m.in. wartość i rodzaj środka trwałego, okres leasingu czy wysokość pierwszej wpłaty.
W przypadku procedury uproszczonej potrzebne są następujące dokumenty:
Dla procedur standardowych (pełnych) do powyższych dokumentów należy dodać jeszcze dokumenty finansowe, które potwierdzają dochód i obroty leasingobiorcy, np.:
W przypadku transakcji o znacznej wartości mogą być potrzebne jeszcze:
W przypadku wózków widłowych leasing ma szereg zalet. Jest to doskonałe rozwiązanie dla firm, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na zamrożenie posiadanych środków finansowych w sprzęcie.
Leasing skierowany jest też do tych podmiotów, które nie mają odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej lub zabezpieczenia umożliwiającego zaciągnięcie kredytu bankowego na sfinansowanie zakupu wózka widłowego.
Fot. Indywidualnie dopasowana oferowana przez leasingodawcę usługa Full Service pozwala firmie (w zamian za stałą miesięczną ratę) przenieść na niego wszystkie koszty konserwacji, napraw, części zamiennych czy badania UDT wózka widłowego.
Leasingobiorca po zakończeniu umowy może skorzystać z różnych opcji. Może wówczas albo oddać wózek i wziąć w leasing nowy sprzęt albo zdecydować się na zakup poleasingowego wózka widłowego w atrakcyjnej cenie.
Ważną zaletą są także korzyści podatkowe wynikające z leasingu wózka widłowego. W przypadku leasingu operacyjnego cała rata i zapłacony podatek VAT mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. W leasingu finansowym natomiast można odliczyć od podatku część odsetkową raty oraz amortyzację środka trwałego.
Niewątpliwą zaletą wózków widłowych poleasingowych jest ich niższa cena w stosunku do nowych maszyn tego typu. Warto wybrać wózek widłowy używany z gwarancją.
Trzeba pamiętać, by przed zakupem wózka widłowego poleasingowego sprawdzić, czy przeszedł on kompleksowy przegląd techniczny, a części, które mogły ulec zużyciu, zostały wymienione (m.in. elementy układu jezdnego i hydraulicznego).
Jeśli kupią Państwo używany sprzęt wysokiej klasy od sprawdzonego dostawcy i zadbają o jego właściwy serwis oraz konserwację, będzie on niezawodny i skuteczny jeszcze przez wiele lat.
Leasing wózka widłowego pozwala na korzystanie z nowego sprzętu wysokiej jakości bez konieczności ponoszenia jednorazowo dużego wydatku i zamrażania środków finansowych w sprzęcie. Jeśli wybór pada na leasing z opcją Full Service, znikają także obowiązki dotyczące przeglądów, eksploatacji czy konserwacji wózka widłowego, a Państwo mogą skupić się na tym, co najważniejsze, czyli prowadzeniu i rozwijaniu swojej firmy.
Coraz częściej alternatywą dla leasingu jest wynajem długoterminowy wózków widłowych. Klienci firmy Jungheinrich coraz częściej korzystają z tej formy. Zaletami wynajmu długoterminowego są niewątpliwie:
Wózki objęte są coroczną kontrolą UDT oraz w opieką serwisową. Oferta wynajmu długoterminowego daje możliwość korzystania z wózka widłowego bez konieczności przejęcia go z końcem umowy.