Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
VR Simulators from Jungheinrich_[MAM-56685]

Symulator wózka widłowego – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Czy szkolenie z obsługi wózka widłowego to dla pracowników wyłącznie nudny obowiązek? Z symulatorem jazdy wózkiem widłowym mogą poczuć się jak w grze komputerowej, a jednocześnie w bezpieczny sposób zdobyć praktyczne umiejętności. Jak wykorzystać taki symulator w firmie?

Symulator jazdy wózkiem widłowym – nauka w przyjaznej formie

Korzystanie z symulatora wózka widłowego może brzmieć jak zabawa i rzeczywiście ma z nią trochę wspólnego. Przede wszystkim jednak jest to skuteczna forma nauki obsługi urządzeń powszechnie wykorzystywanych w magazynach.

Symulatory uczące obsługi wózków widłowych przypominają te wykorzystywane przez pilotów. Operator trenujący korzysta z oprogramowania i urządzeń VR (Virtual Reality), dzięki którym może poczuć się jak w prawdziwym magazynie. Szkolenie z wykorzystaniem symulatora zaczyna się od omówienia budowy i funkcji wózka, a następnie osoba szkolona ma okazję zmierzyć się z kilkoma zadaniami: transportem palety na regał czy bezpiecznym przejazdem przez magazynowe korytarze.

Jak działa symulator jazdy wózkiem widłowym?

Symulator jazdy wózkiem widłowym jest platformą, na której znajduje się oprogramowanie VR oraz pakiet usług. Uczestnicy szkolenia korzystają z zestawu słuchawkowego i monitora. W słuchawkach mogą usłyszeć realistyczne dźwięki towarzyszące obsłudze wózka widłowego, a monitor daje im obraz tego, co dzieje się w wirtualnym magazynie.

Szkolenie nie zawsze musi przebiegać w ten sam sposób. Jego poziom może być dostosowany do stopnia zaawansowania uczestnika. Do wyboru są także różne scenariusze oraz rodzaje urządzeń. Dzięki temu pracodawca może wielokrotnie korzystać z symulatora jazdy wózkiem widłowym, aby szkolić różne grupy pracowników.

Czy nauka na symulatorze może zastąpić tradycyjny kurs?

Zgodnie z przepisami Urzędu Transportu Drogowego do obsługi wszystkich rodzajów wózków widłowych niezbędne jest posiadanie uprawnień. Zdobywa się je przez zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego przed komisją UDT.

Czy przepisy określają, w jaki sposób kandydat na operatora wózka widłowego ma przygotowywać się do egzaminu? Nie istnieją takie szczegółowe wytyczne – większość osób bierze udział w kursach umożliwiających zdobycie umiejętności teoretycznych i praktycznych. Takie kursy mogą mieć formę zarówno stacjonarną, jak i online. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby korzystać z nowoczesnych technologii także podczas nauki obsługi wózka widłowego.

Dla osób, które chcą zdobyć uprawnienia na wózek widłowy, symulator może być głównym sposobem na naukę lub stanowić uzupełnienie wiedzy i umiejętności zdobytych podczas tradycyjnego kursu. Coraz więcej ośrodków szkoleniowych stara się zachęcić do udziału w kursach dla przyszłych operatorów, oferując im możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na symulatorze wózka widłowego.


Wynajem wózków widłowych dostępny w ofercie Jungheinrich

Co zyskuje pracodawca, wykorzystując symulator wózka widłowego?

Wykorzystanie w szkoleniu z obsługi wózka widłowego symulatora daje pracodawcy wiele korzyści. Przede wszystkim nauka na symulatorze nie wpływa w żaden sposób na funkcjonowanie magazynu. Uczestnicy szkolenia nie muszą korzystać z wózków widłowych będących na stanie firmy i mogą pozostawić je pracownikom, którzy potrzebują ich w codziennej pracy. Nie ma także konieczności wydzielania części magazynu na szkolenie. Nauka może odbywać się w dowolnym miejscu: biurze, sali szkoleniowej itp.

Szkolenia z wykorzystaniem symulatora wózka widłowego pozwalają także zoptymalizować koszty w firmie. Symulator nie wymaga obsługi osoby z zewnątrz. Pracownik szkoli się sam, konieczne jest jedynie udzielenie mu krótkiego instruktażu i ustawienie odpowiedniego programu na symulatorze.

Coraz więcej pracodawców wykorzystuje symulatory jazdy wózkiem widłowym w procesie rekrutacji. Mogą w ten sposób zweryfikować umiejętności kandydatów bez konieczności używania własnego sprzętu i angażowania pracowników. Symulator daje mierzalne wyniki, które mogą być podstawą do przyjęcia lub odrzucenia kandydatury.

Korzyści dla operatora wózka widłowego: symulator jako sposób na praktyczną naukę obsługi

Osoby korzystające z symulatora wózka widłowego mogą przećwiczyć swoje umiejętności w realistycznych, ale bezpiecznych warunkach. Technologia VR pozwala im wykonywać czynności w czasie rzeczywistym i widzieć wyniki swoich działań na monitorze.

Z symulatora jazdy wózkiem widłowym mogą korzystać nie tylko osoby, które przygotowują się do zdobycia uprawnień, ale także operatorzy pracujący już w zawodzie. Nauka na symulatorze może przydać się tym, którzy przez jakiś czas nie mieli do czynienia z wózkami i chcą przypomnieć sobie podstawowe umiejętności. Warto też pamiętać, że uczący obsługi wózka widłowego symulator daje możliwość ćwiczenia na różnych rodzajach i modelach. Dzięki temu osoba, która do tej pory nie obsługiwała wózków akumulatorowych, systemowych czy wysokiego składowania, może zyskać nowe kwalifikacje w bezpiecznych warunkach.