Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Industry 4.0_[MAM-50471]

Trendy w logistyce 2021

Podobnie jak inne branże, logistyka stale rozwija się, ewoluuje i dostosowuje do bieżących realiów. Sprawdźcie Państwo, jakie są najistotniejsze trendy w tej dziedzinie u progu trzeciej dekady XXI wieku!

Ogólny kierunek rozwoju branży

Logistyka jest dziedziną, która bardzo szybko reaguje na zmieniające się potrzeby rynku oraz aktualne wydarzenia na świecie. Dlatego bieżąca sytuacja, a także ogólny kierunek rozwoju potrzeb konsumentów i producentów różnych dóbr, bardzo wyraźnie odbijają się na funkcjonowaniu tej branży. Na początku 2021 roku można zauważyć kilka najistotniejszych trendów:

  • rozkwit branży ecommerce,
  • ograniczenie działania branży hotelarskiej i gastronomicznej, zwłaszcza w wersji stacjonarnej, a także mniejszy udział rynkowy takich dziedzin jak motoryzacja,
  • nacisk na elastyczne działanie i szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby konsumentów,
  • automatyzacja pracy, na przykład poprzez zastosowanie pojazdów autonomicznych,
  • zwrócenie uwagi na dobro środowiska naturalnego i zrównoważony rozwój, między innymi poprzez promowanie nowoczesnych, ekologicznych technologii zasilania floty

Co wpłynęło na ukształtowanie się tych trendów?

Logistyka odpowiada na zmieniające się potrzeby konsumentów, przede wszystkim rozwijający się handel internetowy czy chęć dostępu do dóbr powstałych na drodze zrównoważonego procesu produkcji i transportu. Znaczący wpływ na funkcjonowanie branży logistycznej mają także bieżące wydarzenia, takie jak brexit czy pandemia COVID-19, oraz postępujący rozwój technologiczny, na przykład coraz większa popularność inteligentnych systemów zarządzania.

Działania w e-commerce

Choć dynamiczny rozwój branży handlu internetowego można było dostrzec już od dawna, wydarzenia ostatniego roku stały się ostatecznym bodźcem do prawdziwego boomu na rynku e-commerce. Taka sytuacja zauważalnie wpłynęła na działanie logistyki, między innymi zwiększając zapotrzebowanie na dużą liczbę magazynów lokalnych, które pozwalają jak najszybciej dostarczyć towar do klienta docelowego. Doręczanie zamówień w jak najkrótszym czasie to jednocześnie jedno z największych wyzwań logistycznych, szczególnie na obszarach miejskich, gdzie wzmożony ruch stanowi dużą przeszkodę w terminowym realizowaniu zleceń. Rozwiązaniem tego problemu mogą być na przykład nowoczesne rozwiązania automatyzujące kompletację towarów, ograniczające ryzyko pomyłek jeszcze na etapie przygotowania paczek i przyspieszające wysyłki. Wśród klientów indywidualnych obserwujemy zainteresowanie popularnymi paczkomatami umożliwiającymi odbiór paczek w punktach w pobliżu domu – są one bardzo chętnie wybierane zamiast droższych, mniej elastycznych przesyłek kurierskich. W przypadku klientów biznesowych istotnym trendem jest natomiast centralizacja zakupów.

Warto przeczytać również: Strategia lokowania magazynów do obsługi e-commerce

Automatyzacja pracy i innowacyjne technologie

Rozwój nowoczesnych technologii pozwala na jeszcze większą niż dotychczas automatyzację pracy, na przykład poprzez zastosowanie automatycznych systemów transportowych (AGV). Ograniczenie ilości pracy wykonywanej przez człowieka pozwala na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa ludzi i towarów, zmniejszenie kosztów oraz prawdopodobieństwa popełnienia błędu. Co ciekawe, na rozwiązania automatyczne decydują się nie tylko klienci będący w trakcie tworzenia nowych obiektów – właściciele funkcjonujących już magazynów bardzo chętnie modernizują starszą infrastrukturę, dostosowując ją do pojawiających się możliwości.

Wdrażanie nowoczesnych systemów zarządzania

Z rozwojem innowacyjnych technologii nieodłącznie wiąże się konieczność gromadzenia i  analizy dużych zbiorów danych, które pozwalają na ciągłe ulepszanie dostępnych rozwiązań. Rozwój rozwiązań wspierających komunikację i wymianę informacji między poszczególnymi elementami całości umożliwia powstawanie m.in. nowoczesnych systemów zarządzania flotą, takich jak stworzony przez nas system ISM Online. Pozwala on gromadzić dane o położeniu pojazdów, parametrach ich pracy, wydajności, stanie technicznym czy aktualnych zdarzeniach i na tej podstawie optymalizować koszty oraz działanie całego magazynu. Podobne systemy są też wykorzystywane w celu kontrolowania obrotu towaru, monitorowania zamówień czy nadzorowania obiegu opakowań w łańcuchu dostaw.

Promowanie zrównoważonego rozwoju

Zmieniające się wymogi prawne oraz wzrost świadomości społecznej sprawiają, że coraz większy nacisk kładzie się na zrównoważony rozwój, czyli produkcję i dystrybucję dóbr z poszanowaniem praw człowieka oraz bez szkody środowiska naturalnego. Przykładem może być zwiększenie udziału pojazdów elektrycznych (szczególnie jeśli dostępny jest prąd z naturalnych źródeł energii) we flocie magazynowej i transportowej czy rosnąca popularność takich inicjatyw jak handel fair trade.

Poznaj automatyczne systemy magazynowe 

Nowoczesne metody zasilania

Właściciele elektrycznych pojazdów magazynowych, takich jak akumulatorowe wózki widłowe, coraz częściej sięgają po urządzenia wykonane w technologii li-ion. Nowoczesne baterie litowo-jonowe są znacznie wydajniejsze, trwalsze, łatwiejsze w obsłudze i bezpieczniejsze dla człowieka oraz środowiska naturalnego, niż zwykłe akumulatory kwasowo-ołowiowe. Modernizacja floty pociąga za sobą rozwój infrastruktury, a w wielu przypadkach jest także bodźcem skłaniającym do sięgnięcia po innowacyjne rozwiązania pozwalające dostosować funkcjonowanie obiektu do nowych wymagań.

Elastyczność działania

Wydarzenia na świecie oraz ogólne tendencje rozwoju rynku sprawiają, że elastyczność staje się coraz ważniejsza na każdym etapie: od reagowania producentów na zmieniające się potrzeby, przez dostosowywanie sposobów magazynowania i transportu, aż po nowe standardy realizowania zamówień. Umiejętności dostosowania się do aktualnej sytuacji  oczekują nie tylko klienci końcowi, ale także odbiorcy usług i produktów z dziedziny logistyki, czyli sprzedawcy, dystrybutorzy oraz producenci.

Szybka reakcja na nowe potrzeby

Dynamiczne zmiany strategii są konieczne w momencie, gdy pojawiają się niespodziewane, niestandardowe sytuacje, które mają wpływ na działanie całej branży (jak na przykład trwająca właśnie pandemia), jednak możliwość natychmiastowego odpowiadania na potrzeby klientów to cenna umiejętność także w “spokojniejszych” czasach – przedsiębiorstwa, które pierwsze dostosują się do nowych oczekiwań, zyskają możliwość poszerzenia swoich wpływów i maksymalizacji zarobku.

Optymalizacja budżetu

W obliczu szybkich zmian potrzeb rynkowych istotne jest także optymalizowanie kosztów. Przedsiębiorcy chętnie wybierają tańsze i mniejsze (ale nowoczesne) urządzenia oraz sprzęt używany i regenerowany (również w kontekście ekologii), a także decydują się na wynajem długoterminowy zamiast zakupu. Największe znaczenie, oprócz jakości towarów i usług, ma ponownie elastyczność – ważne jest, by dostawca był w stanie dostosować się do potrzeb klienta (na przykład pod względem czasu trwania wynajmu czy metod finansowania inwestycji).

Jesteśmy gotowi na zmiany

Stale monitorujemy bieżące trendy w logistyce i staramy się na nie odpowiadać. Co ważniejsze jednak, każdego naszego klienta traktujemy indywidualnie. Dlatego wybierając usługi i produkty Jungheinrich, mogą mieć Państwo mieć pewność, że będą one dostosowane nie tylko do zmieniających się warunków rynkowych, ale przede wszystkim do twoich potrzeb.