Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Wózki widłowe automatyczne AGV w magazynie - jungheinrich.pl

Wózki automatyczne AGV – sposób na automatyzację magazynu

W dużych magazynach tempo pracy ma ogromne znaczenie. Wpływa bezpośrednio na efektywność działania danego przedsiębiorstwa, a więc także na jego zyski. W magazynach coraz częściej stosuje się wózki automatyczne AGV. Jak działają?

Czym są wózki automatyczne AGV?

Wózki automatyczne AGV (z ang. Automated Guided Vehicles) to systemy transportowe pozwalające na zdalną obsługę. Wyposażono je w rozbudowany system czujników, który wykrywa wszelkie przeszkody wokół pojazdu. Modele AVG potrafią samodzielnie zwalniać, przyspieszać i reagować na niespodziewane czynniki pojawiające się podczas jazdy. W razie konieczności mogą całkowicie się zatrzymać.

Wózki automatyczne mają duży udźwig. Poruszają się z prędkością, która nie zagraża umieszczonym na nich towarom. To urządzenia, które znacznie usprawniają transport w firmie, zarówno jeśli chodzi o półprodukty, jak i gotowe wyroby. Modele wyposażone w odpowiedni typ opon mogą bez problemu pokonywać progi i inne przeszkody w obrębie hali przemysłowej lub magazynowej.

Zapraszamy do przeczytania więcej na ten temat: Automatyczne systemy transportowe (AGV) - co to takiego?

Wózki automatyczne AGV, czyli bezpieczeństwo

Wózki automatyczne AGV pozwalają ograniczyć obecność pracowników w miejscach, w których panują trudne warunki lub istnieje ryzyko upadku ciężkich przedmiotów z dużej wysokości. To dobre rozwiązanie do nowoczesnych magazynów, gdzie stawia się na podniesienie bezpieczeństwa i wydajności jednocześnie.

Wózki automatyczne AGV są też wyposażone w sygnały dźwiękowe i świetlne. Dzięki temu można je zauważyć nawet z dużej odległości. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko kolizji z udziałem pieszych czy standardowych wózków widłowych. W wielu zakładach przemysłowych urządzenia te poruszają się po wyznaczonych, oddzielonych trasach, dzięki czemu nie mijają innych pojazdów i osób, a więc nie muszą zwalniać i się zatrzymywać.

Nowoczesne systemy w wózkach AGV

Automatyczne wózki AGV są wyposażane w nowoczesne technologie, które wpływają na ich wydajność i funkcjonalność. Mowa tu m.in. o specjalnym rodzaju silnika z prostownikiem i szyną prądową. Napęd ten może pracować ciągle przez 24 godziny na dobę. To doskonałe rozwiązanie w przypadku zakładów przemysłowych i magazynów, w których stosuje się trójzmianowy system pracy.

Wózki automatyczne AGV pozwalają nie tylko na przewożenie ładunków, lecz także ich podnoszenie. Niektóre modele mogą wynieść towar nawet na 13 m powyżej powierzchni ziemi. Właściciele zakładów przemysłowych mogą wybierać spośród dziesiątek modeli takich pojazdów, dostosowując odpowiedni typ do swoich potrzeb.

Wózki automatyczne AGV dostępne w ofercie Jungheinrich!

Automatyczne ciągniki do platform transportowych

W niektórych zakładach stosuje się także specjalne ciągniki, do których można przyczepić wózki transportowe, każdy o udźwigu od kilkuset kilogramów do ponad tony. W ten sposób powstają długie kompleksy pojazdów, pozwalające na automatyczne przewożenie wielu towarów podczas jednego kursu. To ciekawa alternatywa dla pojedynczych wózków widłowych automatycznych.

Zalety automatycznych wózków AGV

Żółty wózek widłowy automatyczny AGV - jungheinrich.pl

Wózki automatyczne AGV wpływają bezpośrednio na wydajność pracy w firmie, a więc także optymalizację procesów. Do ich najważniejszych zalet można zaliczyć:

  • zmniejszenie ryzyka błędów ludzkich,
  • możliwość ograniczenia liczby pracowników niezbędnych do transportowania towarów i materiałów,
  • możliwość pracy ciągłej przez całą dobę,
  • nowoczesne technologie, które pozwalają omijać przeszkody, by nie doprowadzić do kolizji,
  • możliwość dopasowania dokładnej konstrukcji wózka do charakterystyki pracy danego zakładu,
  • możliwość pracy w środowisku mieszanym, czyli na halach, po których poruszają się piesi i inne pojazdy.

Co więcej, wózki AGV można także spersonalizować, dobierając rozwiązania, które sprawdzą się najlepiej w danym magazynie lub zakładzie przemysłowym. Producenci takich urządzeń oferują szereg innowacyjnych technologii, zwiększających wydajność i poprawiających komfort korzystania z wózków automatycznych AGV.

Gdzie sprawdzą się wózki automatyczne AGV?

Wózki automatyczne AGV można zastosować w niemal dowolnej branży. Pojawiają się w centrach logistycznych, firmach transportowych, zakładach produkcyjnych i magazynach. Mogą być wykorzystywane do transportu wewnętrznego w przedsiębiorstwie lub przewożenia towarów w przestrzeniach magazynowych. Na wózkach tego typu z powodzeniem utrzymają się nawet bardzo ciężkie ładunki.

W niektórych zakładach trzeba jednak postawić na nieco mniej typowe rodzaje wózków AGV, np. ze ściankami bocznymi czy elementami, które pozwalają zabezpieczyć duże meble i konstrukcje maszyn. Specjalnych warunków transportu potrzebują też leki i żywność.

Zapraszamy do dowiedzenia się więcej na ten temat: Automatyczne wózki widłowe – gdzie warto je wykorzystać?

Szukają Państwo wózków automatycznych AGV, które zwiększą wydajność Państwa firmy? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.