Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
EKSa, ZT350, blurred background_[MAM-56058] (1)

Automatyczne wózki widłowe – gdzie warto je wykorzystać?

Automatyzacja magazynu to dla firmy duży krok naprzód, a dzięki wykorzystaniu automatycznych wózków transportowych realizacja takiego projektu przebiega szybko i sprawnie. Jak działa automatyczny wózek widłowy i gdzie można go wykorzystać?

Wózki AGV – niezbędny element zautomatyzowanego magazynu

Automatyzacja magazynu służy przede wszystkim usprawnieniu wykonywania codziennych, powtarzalnych czynności. To właśnie w tym obszarze zautomatyzowane rozwiązania sprawdzają się najlepiej. Żmudne podnoszenie palet z towarem, przewożenie ich w przestrzeni magazynu i odkładanie na półki to zadanie, które w tradycyjnym magazynie pochłania dużo zasobów: wymaga zaangażowania osób i sprzętu. Dzięki automatycznym wózkom widłowym, które przejmują standardowe zadania, można wykorzystać te zasoby znacznie efektywniej.

Do najważniejszych zalet wózków typu AGV można zaliczyć:

  • bezpieczeństwo – są one wyposażone w technologię rozpoznawania osób i przedmiotów, dzięki której są w stanie omijać wszelkie przeszkody;
  • elastyczność – wózki można dowolnie zaprogramować, aby wykonywały powtarzalne prace w określony sposób;
  • wydajność wózki typu AGV pracują szybko, dokładnie i pomyłek;
  • wszechstronność – dzięki zaawansowanej nawigacji i czujnikom automatyczne wózki widłowe sprawdzą się w wielu magazynach, również tych z wąskimi korytarzami czy niewielką ilością światła.

Więcej na temat automatyzacji: Proces automatyzacji systemu logistycznego

Jak działają automatyczne wózki widłowe?

Automatyczny wózek widłowy różni się od tradycyjnych urządzeń magazynowych przede wszystkim sposobem sterowania. Do obsługi wózków AGV wykorzystuje się nowoczesne oprogramowanie. Zaprogramowane urządzenie porusza się samoczynnie, po określonej trasie. Dzięki temu można ograniczyć konieczność obsługi urządzenia bezpośrednio przez operatora – pracownicy magazynu w tym czasie bezpiecznie wykonują inne zadania.

Jakie nowoczesne rozwiązania pojawiają się w automatycznych wózkach widłowych? W zakresie bezpieczeństwa pojazdy zawsze muszą być wyposażone w odpowiednie czujniki czy skanery, inne opcje zależą często od zapotrzebowania firmy i możliwości danego modelu:

  • czujniki ruchu i skanery osób pozwalają bezpiecznie poruszać się w pobliżu pracowników magazynu; pojazdy AGV wykrywając przeszkodę zwalniają i/lub zatrzymują się;
  • nawigacja hybrydowa lub laserowa umożliwia autonomiczne poruszanie się po magazynie;
  • interaktywne wyświetlacze dotykowe;
  • płyty kontaktowe do automatycznego ładowania akumulatorów.

Najpopularniejsze rodzaje wózków AGV

Co jest głównym zadaniem wózków typu AGV w zautomatyzowanym magazynie? Trudno tu mówić o rewolucji – co do zasady automatyczne urządzenia wykonują te same zadania, co wózki obsługiwane przez operatorów. Podnoszą towar na paletach z półek, przenoszą go w określone miejsce, a następnie umieszczają na regałach. Oznacza to, że w zautomatyzowanych magazynach potrzebne są takie same rodzaje wózków widłowych, jak w tradycyjnie zarządzanych obiektach.

Najpopularniejszym rodzajem wózków AGV są automatyczne wózki podnośnikowe. Wykorzystuje się je zarówno do pobierania towarów z wysoko umieszczonych półek (nawet do 6 metrów), jak i do transportu wewnątrz magazynu.

W zautomatyzowanym magazynie wykorzystuje się także automatyczne wózki widłowe unoszące. Takie urządzenia unoszą towar na niewielką wysokość i transportują go na dowolne odległości.

Automatyczne wózki wysokiego składowania są przeznaczone do obsługi regałów magazynowych, których wysokość sięga kilkunastu metrów. Na produkcji z kolei warto wykorzystać ciągniki automatyczne. Są one przystosowane do transportu przyczep ważących nawet 5 t.

Wszystkie wózki automatyczne Jungheinrich bazują na urządzeniach produkowanych seryjnie, które wyposaża się w komponenty automatyki i bezpieczeństwa.

Dostosowywanie konstrukcji, wyposażenia i oprogramowania wózków typu AGV rozpoczyna się jeszcze przed ich wdrożeniem na miejscu. Urządzenia są kompleksowo testowane i dostosowywane do warunków panujących w magazynie. To nie infrastruktura magazynowa ma być dopasowywana do sprzętu, ale odwrotnie.

Planują Państwo automatyzację magazynu? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy przedstawią rozwiązania dla Państwa firmy!