Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
EFG216k and EFG320 Family_[MAM-55571]

Wózki widłowe czołowe – niezbędne urządzenie przy pracach na magazynie

Wózki czołowe skutecznie podnoszą i transportują nawet bardzo ciężkie ładunki w obrębie magazynu. Zapraszamy do sprawdzenia, jak dobrać wózek widłowy czołowy do swoich potrzeb!

Najważniejsze zalety wózków widłowych czołowych

Wózki widłowe czołowe to uniwersalne urządzenia, za pomocą których można zarówno podnosić towar, jak i przewozić go w ramach transportu wewnętrznego. Tego typu wózki wykorzystuje się nie tylko w magazynach, ale również zakładach produkcyjnych, hurtowniach i centrach logistycznych. Odpowiednio dobrany pod względem mocy, ładowności i wysokości podnoszenia wózek może służyć do przewożenia ładunków o dużej masie – nawet do 5 ton.

Jakie są inne zalety wózków widłowych czołowych? To przede wszystkim:

  • cicha praca silnika elektrycznego i brak emisji spalin oraz innych substancji szkodliwych dla zdrowia i środowiska;
  • podnoszenie ładunków na duże wysokości, nawet do 7,5 m – wystarczy to do obsługi większości standardowych regałów magazynowych;
  • duża zwrotność i dynamika jazdy dzięki zastosowaniu silników prądu zmiennego;
  • możliwość rozwijania stosunkowo dużych prędkości – w przypadku niektórych modeli wózków czołowych Jungheinrich może to być nawet 17 km/h;
  • brak konieczności przeprowadzania częstych napraw – wózki czołowe elektryczne to solidne, wytrzymałe urządzenia, które pracują bezawaryjnie przez wiele lat.

Wózki widłowe czołowe dostępne w ofercie Jungheinrich

Wózki czołowe elektryczne czy spalinowe? Co wybrać do magazynu?

Wózki czołowe spalinowe są cenione ze względu na dużą moc i wytrzymałość. Za sprawą wysokiej emisji spalin ich zalety można wykorzystywać wyłącznie podczas pracy w magazynach zewnętrznych. W pomieszczeniach należy korzystać z wózków czołowych elektrycznych lub wózków zasilanych gazem LPG (przy odpowiednio wentylowanych halach).

Elektryczne wózki czołowe mogą być wyposażone w nowoczesne akumulatory litowo-jonowe. Dzięki zastosowaniu tej technologii pojazdy są wydajne i energooszczędne. Krótki czas ładowania oraz możliwość doładowywania ułatwia organizację pracy w magazynie – wózek może być dostępny niemal bez przerwy. Wózki czołowe elektryczne pracują sprawnie i efektywnie także dzięki wydajnym silnikom prądu zmiennego – takie rozwiązanie umożliwia precyzyjne sterowanie wózkiem.

Stage Wózki widłowe

Warto przeczytać: Wózki czołowe elektryczne - co trzeba o nich wiedzieć?

Czy na wózkach widłowych czołowych można przewozić wyłącznie palety?

Standardowo wózki widłowe czołowe są wyposażone w widły o kształcie i rozmiarach przystosowanych do przewożenia palet. W niektórych magazynach towary składuje się jednak w inny sposób i widły do palet mogą wówczas okazać się niefunkcjonalne. Nie oznacza to jednak, że w takim przypadku nie można używać wózka widłowego. Jest to możliwe, pod warunkiem, że widły wózka zostaną odpowiednio dostosowane do specyfiki przewożonych w magazynie ładunków lub zostanie zamontowany dodatkowy osprzęt. Po takich modyfikacjach na wózku czołowym można bez problemu przewozić na przykład worki, czy inne opakowania.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem wózka czołowego?

Poszczególne rodzaje wózków czołowych różnią się od siebie przede wszystkim pod względem:

  • maksymalnego ciężaru, jaki są w stanie unieść (tj. udźwigu);
  • maksymalnej wysokości, na jaką mogą podnosić ładunki.

Te dwa parametry są kluczowe, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego modelu wózka. W magazynach, w których przechowuje się lekkie produkty bez problemu poradzą sobie wózki o maksymalnej ładowności do 1,5 tony. W przypadku obiektów, w których składuje się materiały budowlane czy inne ciężkie przedmioty, takie wózki mogą nie wystarczyć. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się wówczas wózek czołowy unoszący maksymalnie 5 ton ładunków – to najwięcej spośród wszystkich akumulatorowych wózków czołowych dostępnych w ofercie Jungheinrich.

W niektórych rodzajach magazynów standardowe wózki widłowe czołowe mogą się nie sprawdzić. Przykładem są takie pomieszczenia, gdzie regały są ustawione bardzo blisko siebie, a pomiędzy nimi znajduje się niewielka ilość miejsca. W takim przypadku wózek widłowy czołowy powinien mieć jak najmniejszą szerokość. Kryteria te spełnią wózki z serii EFG 110/115, które dzięki szerokości wynoszącej zaledwie 990 mm mogą efektywnie pracować w wąskich korytarzach roboczych.

Każdy wózek czołowy Jungheinrich może zostać zmodyfikowany tak, by mógł wykonywać swoje zadania w szczególnych warunkach. Jeśli potrzebują Państwo sprzętu do obsługi mroźni lub innego pomieszczenia, w którym panują trudne warunki, możemy wyposażyć wózek w ogrzewaną kabinę dla operatora. Specjalnych zabezpieczeń wymagają także wózki wykorzystywane w strefach zagrożenia wybuchem.

Potrzebują Państwo wsparcia w doborze optymalnego rozwiązania do magazynu? Nasi eksperci w zakresie wózków widłowych czołowych chętnie Państwu pomogą. Zapraszamy do kontaktu!