Wózki czołowe skutecznie podnoszą i transportują nawet bardzo ciężkie ładunki w obrębie magazynu. Zapraszamy do sprawdzenia, jak dobrać wózek widłowy czołowy do swoich potrzeb!
Wózki widłowe czołowe to uniwersalne urządzenia, za pomocą których można zarówno podnosić towar, jak i przewozić go w ramach transportu wewnętrznego. Tego typu wózki wykorzystuje się nie tylko w magazynach, ale również zakładach produkcyjnych, hurtowniach i centrach logistycznych. Odpowiednio dobrany pod względem mocy, ładowności i wysokości podnoszenia wózek może służyć do przewożenia ładunków o dużej masie – nawet do 5 ton.
Jakie są inne zalety wózków widłowych czołowych? To przede wszystkim:
Wózki czołowe spalinowe są cenione ze względu na dużą moc i wytrzymałość. Za sprawą wysokiej emisji spalin ich zalety można wykorzystywać wyłącznie podczas pracy w magazynach zewnętrznych. W pomieszczeniach należy korzystać z wózków czołowych elektrycznych lub wózków zasilanych gazem LPG (przy odpowiednio wentylowanych halach).
Elektryczne wózki czołowe mogą być wyposażone w nowoczesne akumulatory litowo-jonowe. Dzięki zastosowaniu tej technologii pojazdy są wydajne i energooszczędne. Krótki czas ładowania oraz możliwość doładowywania ułatwia organizację pracy w magazynie – wózek może być dostępny niemal bez przerwy. Wózki czołowe elektryczne pracują sprawnie i efektywnie także dzięki wydajnym silnikom prądu zmiennego – takie rozwiązanie umożliwia precyzyjne sterowanie wózkiem.
Warto przeczytać: Wózki czołowe elektryczne - co trzeba o nich wiedzieć?
Standardowo wózki widłowe czołowe są wyposażone w widły o kształcie i rozmiarach przystosowanych do przewożenia palet. W niektórych magazynach towary składuje się jednak w inny sposób i widły do palet mogą wówczas okazać się niefunkcjonalne. Nie oznacza to jednak, że w takim przypadku nie można używać wózka widłowego. Jest to możliwe, pod warunkiem, że widły wózka zostaną odpowiednio dostosowane do specyfiki przewożonych w magazynie ładunków lub zostanie zamontowany dodatkowy osprzęt. Po takich modyfikacjach na wózku czołowym można bez problemu przewozić na przykład worki, czy inne opakowania.
Poszczególne rodzaje wózków czołowych różnią się od siebie przede wszystkim pod względem:
Te dwa parametry są kluczowe, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego modelu wózka. W magazynach, w których przechowuje się lekkie produkty bez problemu poradzą sobie wózki o maksymalnej ładowności do 1,5 tony. W przypadku obiektów, w których składuje się materiały budowlane czy inne ciężkie przedmioty, takie wózki mogą nie wystarczyć. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się wówczas wózek czołowy unoszący maksymalnie 5 ton ładunków – to najwięcej spośród wszystkich akumulatorowych wózków czołowych dostępnych w ofercie Jungheinrich.
W niektórych rodzajach magazynów standardowe wózki widłowe czołowe mogą się nie sprawdzić. Przykładem są takie pomieszczenia, gdzie regały są ustawione bardzo blisko siebie, a pomiędzy nimi znajduje się niewielka ilość miejsca. W takim przypadku wózek widłowy czołowy powinien mieć jak najmniejszą szerokość. Kryteria te spełnią wózki z serii EFG 110/115, które dzięki szerokości wynoszącej zaledwie 990 mm mogą efektywnie pracować w wąskich korytarzach roboczych.
Każdy wózek czołowy Jungheinrich może zostać zmodyfikowany tak, by mógł wykonywać swoje zadania w szczególnych warunkach. Jeśli potrzebują Państwo sprzętu do obsługi mroźni lub innego pomieszczenia, w którym panują trudne warunki, możemy wyposażyć wózek w ogrzewaną kabinę dla operatora. Specjalnych zabezpieczeń wymagają także wózki wykorzystywane w strefach zagrożenia wybuchem.
Potrzebują Państwo wsparcia w doborze optymalnego rozwiązania do magazynu? Nasi eksperci w zakresie wózków widłowych czołowych chętnie Państwu pomogą. Zapraszamy do kontaktu!