Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Metalowa platforma do zestawu transportowego – jungheinrich.pl

Zastosowanie zestawu transportowego w produkcji just-in-time

Metoda just-in-time to ciekawe rozwiązanie stosowane w zakładach produkcyjnych. Wiąże się z koniecznością dostarczania do wybranego stanowiska odpowiedniej liczby przedmiotów w jak najkrótszym czasie. Z tego powodu technika just-in-time wymaga stosowania konkretnych środków transportu.

Na czym polega metoda just-in-time?

Metoda just-in-time ma na celu wyeliminować marnotrawstwo czasu i pieniędzy. Polega na dostarczaniu konkretnego materiału na stanowisko w dokładnie określonym momencie. W ten sposób można zminimalizować czas realizacji, co przekłada się bezpośrednio na oszczędność pieniędzy. Aby jednak zastosować taką metodę pracy, konieczne jest zainwestowanie w zestawy transportowe.

Czym jest zestaw transportowy?

Zestaw transportowy składa się z ciągnika i przynajmniej jednej przyczepy. Taka budowa pozwala na przewożenie wielu materiałów lub produktów, jednocześnie zapobiegając ich mieszaniu. Zestawy transportowe mogą poruszać się po wyznaczonych trasach na terenie zakładów produkcyjnych i magazynów. Nowoczesne konstrukcje tego typu są projektowane w taki sposób, by ograniczyć niezbędną obsługę do minimum.

Ten artykuł może być interesujący: Jak platforma transportowa może pomóc w magazynie?

Zestawy transportowe w produkcji just-in-time

Produkcja just-in-time wymaga odpowiedniego dostosowania całego zakładu produkcyjnego. Mowa tu m.in. o konieczności stworzenia małych gniazd, zastosowania efektywnych narzędzi oraz ograniczenia odległości pomiędzy stanowiskami. W miejscach, w których korzysta się z zestawów transportowych, ważne jest także wyznaczenie specjalnych tras komunikacyjnych. Działanie takich systemów opiera się o elektroniczne systemy, które pozwalają na znacznie łatwiejszą obsługę procesu.

Dobór odpowiedniego zestawu transportowego

Żółta platforma do zestawu transportowego – jungheinrich.pl

Zestawy transportowe to urządzenia bardzo uniwersalne, które można z łatwością dopasować do potrzeb danego przedsiębiorcy. Są one dostępne w wersji z przyczepami lub platformami. Do ciągnika można dołączyć nawet kilkanaście takich egzemplarzy, w zależności od tego, ile towarów powinno zostać dostarczonych na stanowiska produkcyjne w trakcie jednego kursu.

- Kluczowe jest też dobranie odpowiedniej mocy ciągnika, do którego dołącza się platformy lub przyczepy. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy potrafią obliczyć optymalne parametry urządzenia i dobrać je do liczby dołączonych platform – informuje specjalista z firmy Jungheinrich produkującej sprzęt transportowy dla przemysłu.

Korzyści płynące ze stosowania zestawu transportowego w systemie just-in-time

Zestawy transportowe stosowane w systemie just-in-time potrafią znacznie oszczędzić czas produkcji. Dzięki nim możliwe jest zaopatrzenie stanowiska w kilka różnych produktów lub materiałów podczas jednego kursu. Niektóre urządzenia tego typu działają automatycznie, co pozwala na uzyskanie jeszcze większych oszczędności. Do ich obsługi nie są bowiem potrzebni dodatkowi pracownicy.      

System just-in-time wymaga odpowiedniego zaplanowania kolejnych kroków, aby ograniczyć marnowanie czasu i koszty. Korzystanie z zestawów transportowych w tym modelu pozwala wyeliminować puste przebiegi, a więc też nieuzasadnione zużywanie paliwa. Takie rozwiązanie może przyczynić się do uzyskania wymiernych korzyści finansowych, optymalizując procesy w zakładzie przemysłowym.

Ten artykuł może być pomocny: Technika transportu palet i pojemników – niezawodny przepływ materiałów

Jeśli interesuje Państwa zakup lub wynajem nowoczesnego zestawu transportowego, zachęcamy do zapoznania się z ofertą Jungheinrich lub do bezpośredniego kontaktu z naszym doradcą pod numerem tel. 801 300 801.