Antresola magazynowa lub dodatkowe piętro w magazynie to przydatne rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest pozyskanie nowej przestrzeni do przechowywania. Czym charakteryzuje się każda z tych opcji i która z nich lepiej sprawdzi się w przypadku Państwa obiektu?
Zarówno antresola magazynowa, jak i piętro w magazynie są rozwiązaniami wykorzystywanymi w celu zwiększenia powierzchni przechowywania. Różnią się jednak takimi cechami jak konstrukcja czy definicja w prawie, a także wynikającymi z nich konsekwencjami – między innymi obowiązującymi przepisami związanymi z ochroną przed pożarem.
Mianem antresoli magazynowej określa się wydzieloną w pomieszczeniu magazynowym przestrzeń, która oddzielona jest stropem od kondygnacji poniżej. Nie jest ona zamknięta przy pomocy dodatkowych przegród (takich jak ściany czy drzwi), a jej powierzchnia jest mniejsza niż pomieszczenia, z którego została wyodrębniona
Piętro magazynowe również stanowi wydzieloną część pomieszczenia magazynowego. Oprócz stropu jest ono wyodrębnione także przy pomocy dodatkowych przegród budowlanych w postaci ścian i drzwi. Ze względu na tak dużą odrębność od pomieszczenia, z którego piętro magazynowe zostało wydzielone, wymaga ono zastosowania osobnego oświetlenia oraz (zazwyczaj) stworzenia oddzielnej strefy pożarowej.
Przeczytaj również:
Oprócz typowych antresoli i pięter magazynowych, stosowane są także inne rozwiązania. Należy do nich między innymi zabudowa wielopoziomowa, która perfekcyjnie sprawdza się na przykład w przypadku składowania drobnych towarów. Podobnie jak piętra i antresole magazynowe, ze względu na obecność schodów inne konstrukcje wielopoziomowe także wymagają dopasowania właściwego wyposażenia w postaci odpowiednio dobranych środków transportu wewnętrznego
Trudno jest jednoznacznie wskazać, które rozwiązanie stanowi lepszą opcję – zarówno antresole do magazynu, jak i piętra magazynowe mają swoje zalety oraz wady, które warunkują ich przydatność w różnych zastosowaniach.
Do głównych zalet antresoli w magazynie można zaliczyć stosunkowo prostą konstrukcję, z którą wiąże się wiele plusów, takich jak relatywnie niski koszt realizacji. Wiele walorów wynika też z faktu większego zespolenia z resztą pomieszczenia.
W przeciwieństwie do antresoli magazynowych, główne zalety pięter w magazynie wynikają z ich wyodrębnionej względem reszty pomieszczenia konstrukcji. Pociąga to jednak za sobą większe skomplikowanie pod kątem budowy oraz wyższy koszt realizacji inwestycji.
Przeanalizowanie cech pięter i antresoli do magazynu pozwala dobrać rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w przypadku danego obiektu.
Antresole magazynowe najczęściej wykorzystuje się jako dodatkowe miejsce na składowanie towaru. Znakomicie sprawdzą się także jako przestrzeń “przedłużająca” funkcjonalność magazynu – na przykład do prac naprawczych, znakowania ładunku czy pakowania zamówień.
Piętro magazynowe jest mocno oddzielone od reszty magazynu, dlatego świetnie nadaje się jako miejsce na pomieszczenia biurowe i socjalne. Wysoki stopień ochrony przed hałasem oraz innymi czynnikami pozwala wyodrębnić tam również laboratoria lub przestrzeń do przechowywania towaru o specjalnych wymaganiach.
Warto pamiętać, że decyzję o budowie piętra magazynowego lub antresoli najlepiej skonsultować z fachowcami, którzy zajmują się tworzeniem podobnej infrastruktury na co dzień. Dzięki temu będą mogli Państwo mieć pewność, że wybrane rozwiązanie będzie dopasowane do indywidualnych uwarunkowań i potrzeb oraz pod każdym względem optymalne dla Państwa obiektu.