Call4Service
Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Samochody ciężarowe na parkingu

Bezpieczny załadunek i rozładunek TIR-a wózkiem widłowym

Samochody ciężarowe są wykorzystywane w wielu branżach. Wszystko ze względu na możliwość przewożenia nimi ciężkich towarów w niemal dowolnych rozmiarach. Jak bezpiecznie załadować i rozładować TIR-a z wykorzystaniem wózka widłowego?

Wózki widłowe do załadunku i rozładunku TIR-a

Metody załadunku TIR-a

Trzeba pamiętać, że załadunek TIR-a może przebiegać na różne sposoby w zależności od preferencji właściciela danego przedsiębiorstwa. Najczęściej sprawny załadunek kontenera/naczepy jest możliwy z poziomu podłoża lub ze specjalnych doków. W drugim przypadku elektryczne wózki paletowe mogą wjeżdżać bezpośrednio do naczepy. Taki proces załadunku nie wymaga więc podnoszenia palet z towarem, choć wówczas konieczne jest stworzenie specjalnej infrastruktury na terenie obiektu.

Kto odpowiada za załadunek i rozładunek towarów z TIR-a?

Informacje na temat tego, kto powinien zająć się załadunkiem i rozładunkiem pojazdu ciężarowego, zwykle są zawarte w umowach pomiędzy firmami. W zdecydowanej większości przypadków są to pracownicy przedsiębiorstwa, do którego trafia TIR. Wówczas przyjeżdża nim sam kierowca, bez ekipy odpowiedzialnej za zdjęcie lub załadowanie towaru na pakę. Czasami jednak pracownicy firmy zewnętrznej mogą pomagać podczas załadunku, choć takie ustalenia powinny znaleźć się w umowie transportowej.

Załadunek i rozładunek towaru a przepisy prawa przewozowego

Zgodnie z zapisami Prawa Przewozowego (art. 43. Czynności ładunkowe, Prawa Przewozowego, Dz.U.2020.0.8 t.j. – Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. – Prawo przewozowe) za umieszczenie i zabezpieczenie ładunku oraz jego prawidłowe rozmieszczenie w naczepie odpowiada nadawca lub odbiorca ładunku.

Przywołane przepisy wspominają też o odpowiedzialności za uszkodzenie ładunku w trakcie wykonywania załadunku i rozładunku. I tak: za szkody zwykle odpowiada nadawca i odbiorca ładunku, jednak jeśli przewoźnik również wykonuje operacje związane z tym procesem, odpowiedzialność dotyczy także niego.

Załadunek TIR-a wózkiem widłowym – przepisy BHP

W każdej branży obowiązują przepisy BHP, które mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo pracownikom w trakcie wykonywanych działań. Nie inaczej jest także w przypadku załadunków i rozładunków TIR-ów. Te procesy mogą realizować jedynie wyszkoleni pracownicy. Muszą oni zapoznać się ze sposobem działania wózka widłowego, a także z jego ograniczeniami. Sprzęt musi być również użytkowany zgodnie z przeznaczeniem. Pracodawca powinien zadbać o zaopatrzenie zatrudnionych osób w niezbędne środki ochrony indywidualnej.

Wózkiem widłowym mogą poruszać się jedynie osoby, które mają odpowiednie uprawnienia. Z tego powodu należy upewnić się, że z takiego sprzętu nie korzystają pracownicy bez pozwoleń, ponieważ w razie wypadku może oznaczać to bardzo poważne konsekwencje dla całego przedsiębiorstwa.

Wózki widłowe dostępne w ofercie Jungheinrich

Załadunek TIR-a a strefa załadunku

TIR z towarem w trakcie jazdy

Dobrym pomysłem jest wydzielenie specjalnej strefy załadunku TIR-a wózkiem widłowym. W ten sposób można łatwo odgrodzić konkretny teren od innych, by osoby postronne nie mogły znaleźć się w miejscu, po którym poruszają się pojazdy. Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy zależy Państwu na ograniczeniu zagrożenia dla ludzi i mienia na obszarze firmy.

Wózki widłowe powinny poruszać się po odpowiednio wyznaczonych trasach, by nie powodować zagrożenia dla pracowników pieszych.

Przygotowanie pojazdu do załadunku lub rozładunku TIR-a

Nie można zapominać również o samym pojeździe ciężarowym. W jego przypadku przed rozpoczęciem załadunku trzeba zadbać o odpowiednie oczyszczenie powierzchni naczepy. W tym miejscu nie mogą znaleźć się żadne śmieci i takie produkty, jak łańcuchy, pojemniki czy przewody.

Po załadunku towar musi zostać odpowiednio zabezpieczony – przepisy wskazują, że konieczne jest zastosowanie co najmniej dwóch mocowań. W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę specyfikę produktów i prawo dotyczące transportowania takich ładunków. Inaczej bowiem zabezpiecza się produkty delikatne.

Jeśli chodzi o rozładunek, nie może być on wykonywany w sytuacji, gdy mógłby stanowić wyraźne zagrożenie dla pracowników. Wówczas konieczne jest stworzenie bezpiecznych warunków, np. poprzez zmianę miejsca, w którym będą rozładowywane towary. Podobnie jest również w przypadku, gdy towar nie spełnia wymogów pozwalających na jego odpowiednie zabezpieczenie na pace pojazdu.

Zapraszamy do przeczytania: Załadunek i rozładunek - efektywny łańcuch dostaw

Dodatkowe zasady dotyczące kierowców pojazdów ciężarowych

W trakcie załadunku TIR-a wózkiem widłowym pojazd musi być unieruchomiony. W tym celu wykorzystuje się hamulec ręczny ciężarówki lub naczepy. Jeśli silnik nie jest aktualnie potrzebny, należy go wyłączyć. Kluczyki muszą być wyjęte ze stacyjki i znajdować się pod stałym nadzorem.

Szukają Państwo wózków widłowych, które pozwalają na łatwe załadowanie i rozładowanie TIR-a? Zapraszamy do kontaktu z Jungheinrich!