Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Hand pallet truck AME15_[MAM-54411]

Dlaczego warto zdecydować się na paleciak ręczny?

Są niewielkie, zwrotne, łatwe w obsłudze i niedrogie. Choć nie pracują tak wydajnie jak wózki elektryczne, to w wielu przypadkach są w stanie skutecznie je zastąpić. Wózek paletowy ręczny może usprawnić pracę również w Państwa magazynie. Kiedy warto zdecydować się na zakup takiego sprzętu?

Wózki transportowe ręczne: rozwiązanie dla sklepów, hurtowni, magazynów

Ręczny wózek paletowy jest podstawowym elementem wyposażenia dla wielu sklepów wielkopowierzchniowych, hurtowni czy mniejszych magazynów. Pozwala szybko przetransportować towar na paletach w odpowiednie miejsce. Mimo niewielkich rozmiarów wytrzymuje dość duże obciążenie – w przypadku paleciaka ręcznego Jungheinrich AM 30 może to być nawet do 3 ton.

Ręczne wózki paletowe dostępne w ofercie Jungheinrich

Wózki transportowe ręczne nie odbiegają pod tym względem znacząco od bardziej zaawansowanych urządzeń - wózków elektrycznych.

Paleciak ręczny: cena to jeden z głównych atutów

Firmy, które dopiero rozpoczynają działalność i mają ograniczony budżet, często decydują się na zakup właśnie paleciaka ręcznego. Cena takiego urządzenia jest znacznie niższa niż wózków elektrycznych. To wydatek, na który może sobie pozwolić większość sklepów, hurtowni czy firm posiadających niewielkie magazyny.

Wąskie korytarze? Mała powierzchnia? Dla paleciaka ręcznego to nie problem

Wózki magazynowe ręczne doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie zmieści się wózek elektryczny. Ten niewielki sprzęt poradzi sobie z ciasnymi korytarzami w magazynie, wąskimi przejściami czy ostrymi zakrętami. Warto przy tym pamiętać, że wózki ręczne są przeznaczone do używania przede wszystkim na krótkich dystansach. Mimo że są wyposażone w układ hydrauliczny odciążający operatora, to jednak ich obsługa wymaga użycia pewnej siły.

Wydajna praca bez przestojów

Wózki transportowe ręczne są poruszane siłą ludzkich mięśni, wspomaganą przez układ hydrauliczny. Nie posiadają silników ani akumulatorów, a to oznacza, że nie trzeba ich ładować. Są zawsze gotowe do pracy, bez przestojów i dodatkowych kosztów zużycia energii elektrycznej.

Wózki ręczne dla każdego – łatwa obsługa bez uprawnień

Pracodawcy powinni wiedzieć, że do obsługi wózków widłowych spalinowych i elektrycznych można zatrudniać wyłącznie osoby z uprawnieniami wydanymi przez Urząd Dozoru Technicznego. Jest to pewne utrudnienie – do pracy z wózkiem nie można oddelegować dowolnego pracownika, problemem bywa też często samo znalezienie odpowiedniego kandydata do pracy.

W przypadku wózków transportowych ręcznych uprawnienia nie są potrzebne. Ich konstrukcja i sposób użytkowania jest na tyle prosty, że z obsługą poradzą sobie nawet początkujący pracownicy sklepu czy magazynu. Wystarczy jedynie krótkie przeszkolenie z zasad bezpieczeństwa obowiązujących przy pracy z wózkiem.

Wózek ręczny jako uzupełnienie dla wózka elektrycznego

Zastanawiają się Państwo, jakie rozwiązanie będzie lepsze dla Państwa firmy: wózek ręczny czy elektryczny? Czasami nie trzeba wybierać – warto za to elastycznie dobierać wykorzystywany w magazynie sprzęt do swoich potrzeb. Nawet jeśli dysponują Państwo obszernym magazynem, w którym transportuje się duże ilości ciężkich ładunków, wózek elektryczny nie musi być jedynym stosowanym rozwiązaniem.

Wózek ręczny transportowy warto potraktować jako uzupełnienie dla wózka elektrycznego. Użycie bardziej zaawansowanego sprzętu nie zawsze jest konieczne, czasami też zwyczajnie nie jest możliwe. Wózki elektryczne wymagają regularnego ładowania i – aby uniknąć przestojów – można wówczas wykorzystać wózek paletowy ręczny. Wózki ręczne bez trudu dotrą też tam, gdzie nie mieszczą się duże wózki elektryczne. Można je traktować także jako sprzęt przeznaczony wyłącznie dla początkujących pracowników magazynu, którzy nie posiadają uprawnień UDT.

Jak znaleźć wózek widłowy ręczny, który sprawdzi się w sklepie lub magazynie?

Szukając dla siebie ręcznego wózka paletowego, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, którymi różnią się poszczególne modele.

Większość wózków magazynowych ręcznych służy głównie do transportu towarów i nadaje się do unoszenia palet jedynie na niewielkie wysokości.

Ważną kwestią jest także maksymalny udźwig wózka. Standardowo jest to około 1–2 ton, ale jeśli w Państwa magazynie składuje się cięższe produkty, warto wybrać model o wyższym dopuszczalnym obciążeniu. Przykładem może być paleciak ręczny Jungheinrich AM 30, który może transportować towary ważące nawet 3 tony.

Jeśli wózek ma być wykorzystywany na zewnątrz lub w miejscach, gdzie panuje duża wilgotność, dobrym wyborem będą modele z powierzchnią ocynkowaną ogniowo. Tam, gdzie szczególnie ważne jest zachowanie higienicznych warunków, można używać wózków ze stali nierdzewnej INOX, odpornej na korozję i działanie kwasów. Niskoprofilowy wózek ręczny transportowy sprawdzi się z kolei podczas załadunku palet na samochody ciężarowe.

Które z wymienionych rozwiązań będzie najlepszą odpowiedzią na potrzeby Państwa firmy? Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty wózków ręcznych!