Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
AM15l_[MAM-2985]

Paleciak elektryczny a ręczny – 6 najważniejszych różnic

Czy podczas wyboru wózka do obsługi magazynu warto kierować się ceną? A może lepiej zwrócić uwagę na parametry wózka? Jedno jest pewne – do poszukiwań odpowiedniego urządzenia należy dobrze się przygotować. 

Zapraszamy do sprawdzenia, czym różnią się od siebie paleciaki elektryczne i ręczne. Znajomość tych różnic na pewno pomoże Państwu w wyborze najlepszego rozwiązania!

Paleciak ręczny i elektryczny: różnice w budowie

Odróżnienie paleciaka ręcznego od paleciaka elektrycznego jest bardzo proste. Pod względem wizualnym ręczny wózek paletowy i elektryczny paleciak to dwa zupełnie różne urządzenia.
Z czego składa się typowy ręczny wózek paletowy? Takie urządzenia mają bardzo prostą konstrukcję: to przede wszystkim dyszel, głowica dyszla, widły służące do unoszenia i transportu. Elementami wózka paletowego ręcznego są także: koła sterujące i rolki umożliwiające poruszanie oraz pompa, która ułatwia unoszenie ładunków.
Konstrukcja wózka paleciaka elektrycznego jest bardziej złożona. Przede wszystkim w paleciaku elektrycznym musi się zmieścić silnik i inne elementy układu sterowania. Takie urządzenia zasilane są akumulatorami.
Ręczne wózki paletowe dostępne w ofercie Jungheinrich

Jak działają wózki transportowe ręczne? Jaki napęd mają paleciaki elektryczne?

W przypadku wózka widłowego ręcznego trudno mówić o jakimkolwiek napędzie. Jest on napędzany wyłącznie pracą ludzkich mięśni. Pracownik, trzymając dyszel, przesuwa wyposażony w koła wózek i kieruje go w odpowiednie miejsce.
Paleciak elektryczny jest wyposażony w akumulator. Po naładowaniu dostarcza on prąd, dzięki któremu urządzenie może się poruszać oraz unosić ładunki. Napęd elektryczny pozwala wózkowi szybciej poruszać się po magazynie, ułatwia także obsługę pracownikom.

AMV05 in use_[MAM-19681]

 fot. Pracownik obsługujący paleciak ręczny

Czy osoba, która umie obsługiwać wózek paletowy ręczny, poradzi sobie z wózkiem elektrycznym?

Wózek paletowy ręczny można obsługiwać właściwie bez wcześniejszego przygotowania. Wystarczy krótkie przeszkolenie na miejscu i zwrócenie uwagi na kwestie bezpieczeństwa. Obsługa takiego wózka jest nieskomplikowana: wystarczy wsunąć widły pod paletę, pobrać towar i przesuwać wózek za pomocą dyszla w odpowiednim kierunku. Do pracy z wózkiem ręcznym nie są potrzebne żadne dodatkowe uprawnienia.

Przeczytaj również: Jak powinien wyglądać profesjonalnie wyposażony magazyn?

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku paleciaków elektrycznych. Są to urządzenia objęte dozorem technicznym, a to oznacza, że obsługujące je osoby muszą posiadać uprawnienia przyznawane przez Urząd Dozoru Technicznego. Można je uzyskać, podchodząc do egzaminu teoretycznego i praktycznego. Takie uprawnienia obowiązują przez 5 lat.

Zastosowanie wózków paleciaków elektrycznych i ręcznych

Zarówno wózki magazynowe ręczne, jak i elektryczne, służą do unoszenia i przewożenia towarów umieszczonych na paletach. Czy oznacza to, że zastosowanie obu tych urządzeń jest dokładnie takie samo?
Zasadniczo nic nie stoi na przeszkodzie, by używać ręcznego wózka paletowego tam, gdzie inni wykorzystują elektryczne paleciaki: w magazynach o dużej powierzchni czy centrach logistycznych. Jest to jednak mało efektywne i męczące dla pracowników. Transportowanie wózkiem ręcznym towaru na odległości np. kilkuset metrów (nie jest to niczym niecodziennym w wielkopowierzchniowych obiektach) trwa tyle, ile na przebycie tego dystansu pieszo potrzebuje człowiek. Nietrudno obliczyć, że taka praca nie przynosiłaby oczekiwanych efektów.

Wózki transportowe ręczne wykorzystuje się przede wszystkim na niewielkich powierzchniach: na zapleczach sklepów, w hurtowniach, składach budowlanych. Tam, gdzie odległości do przebycia są większe, lepiej wybrać wózek paleciak elektryczny.

Czy paleciaki elektryczne i ręczne różnią się maksymalnym obciążeniem?

Większość wózków elektrycznych i ręcznych nie różni się znacząco od siebie pod względem maksymalnego udźwigu. Najczęściej są to wartości do 1,5 a 2 tonami. Warto jednak pamiętać, że przewożenie ciężkich ładunków wózkami ręcznymi to dla pracownika znacznie większy wysiłek niż w przypadku elektrycznego paleciaka, gdzie praca ludzkich mięśni jest zastępowana pracą układu elektrycznego.

Przeczytaj również: Paleciak z wagą – optymalizacja pracy w magazynie

Ile kosztuje paleciak ręczny Jungheinrich, a ile elektryczny?

Jeśli szukają Państwo niedrogiego rozwiązania do swojego magazynu, to różnica zdecydowanie przemawia na korzyść ręcznych wózków transportowych. Choć poszczególne modele paleciaków ręcznych Jungheinrich różnią się od siebie cenowo, to większość wózków ręcznych jest znacznie tańsza od wózków elektrycznych. Wyjątek stanowią wózki ręczne ze stali nierdzewnej, odporne na korozję, przeznaczone do użytku w szczególnie wymagających warunków. W przypadku takiego paleciaka ręcznego cena będzie wyższa.

Zakup elektrycznego paleciaka wiąże się ze znacznie większymi wydatkami, ale takie urządzenie oferuje większy komfort i wydajność pracy.

Które urządzenie będzie lepiej odpowiadało na potrzeby Państwa magazynu? Zapraszamy do sprawdzenia parametrów wózków elektrycznych i ręcznych Jungheinrich!