Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Wózek widłowy akumulatorowy

Jaki napęd powinien mieć wózek widłowy do pracy w magazynie?

Wózek widłowy to urządzenie, które znacznie usprawnia prace w magazynie. Na rynku znaleźć można pojazdy tego typu zasilane różnymi paliwami. Każdy z nich ma nieco inne zastosowanie, a także określone wady i zalety. Jaki napęd powinien mieć wózek widłowy do magazynu?

Dostępne napędy wózków widłowych

Na rynku znaleźć można dziesiątki modeli wózków widłowych. Wyróżnia się natomiast trzy główne rodzaje napędu takich pojazdów. Mowa tu o wózkach widłowych:

  • spalinowych,
  • elektrycznych,
  • z instalacją LPG.

Nie wszystkie typy napędów wózków widłowych sprawdzą się w magazynie. Niektóre rodzaje pojazdów powstają bowiem z myślą o zastosowaniu na świeżym powietrzu. W zamkniętych przestrzeniach konieczne jest użycie wózków widłowych, które nie powodują zagrożenia dla zdrowia pracowników.

Zapraszamy do przeczytania: Silnik do wózka widłowego – jaki napęd mogą mieć wózki widłowe?

Wózki widłowe spalinowe

Wózki widłowe spalinowe podczas pracy generują spaliny. Mogą one stanowić poważne zagrożenie dla pracowników znajdujących się w magazynie. Z tego powodu takich pojazdów nie można używać wewnątrz budynków, nawet jeśli znajduje się w nich system wentylacji. Jeśli chcesz zastosować wózek widłowy spalinowy w magazynie, konieczne jest wyposażenie go w specjalne filtry. To rzadka praktyka – większość osób wybiera modele elektryczne, które powstają z myślą o zastosowaniu w zamkniętych przestrzeniach.

Wózki widłowe z instalacją LPG

Kolejny typ napędu wózków widłowych to instalacja LPG, czyli gaz. W przypadku takich pojazdów również konieczne jest zastosowanie specjalnych filtrów, by możliwe było wykorzystywanie ich w zamkniętej przestrzeni. Lepszym wyborem są wózki widłowe z napędem elektrycznym.

Wózki widłowe z napędem elektrycznym

Zdecydowanie najwygodniejszym i najbezpieczniejszym wyborem do magazynów są wózki widłowe z napędem elektrycznym. Nie wydzielają one szkodliwych spalin, dlatego mogą być wykorzystywane w zamkniętych przestrzeniach. Są ciche i łatwe w użytkowaniu. Wiele takich wózków ma także znacznie mniejsze wymiary, przystosowane do ciasnych alejek w magazynie. Wózkami widłowymi elektrycznymi w większości przypadków można wyjechać także na plac przeładunkowy na świeżym powietrzu. Muszą mieć one jednak opony przystosowane do pokonywania nierówności i progów, a także konstrukcję, która nie ulega działaniu opadów.

WÓZKI WIDŁOWE Z NAPĘDEM ELEKTRYCZNYM DOSTĘPNE W OFERCIE JUNGHEINRICH


Napęd wózków widłowych a przepisy BHP

Zgodnie z przepisami BHP pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki. Z tego powodu w zamkniętych przestrzeniach stosuje się właśnie wózki widłowe elektryczne. W ich przypadku nie ma ryzyka wydzielania do powietrza szkodliwych substancji. Pojazdy z takim napędem są w pełni bezpieczne dla pracowników. Tworzy się je z myślą o magazynach, dostosowując do panujących tam warunków.

Zalety wózków widłowych elektrycznych

Wózek widłowy w magazynie

Wózki widłowe z napędem elektrycznym mają wiele zalet. Wymagają one ładowania, jednak wiele z nich może pracować przez cały dzień bez przerw. Są małe, lekkie i zwrotne, a jednocześnie pozwalają na przewożenie produktów ważących od kilkuset kilogramów, do nawet 1,5 tony. Wózki widłowe elektryczne zwykle są tworzone z myślą o poruszaniu się po płaskich powierzchniach, czyli posadzkach wylanych betonem. Mają więc niewielkie koła i pracują bardzo cicho.

Współczesne wózki widłowe elektryczne wyposaża się w szereg udogodnień, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Mają one m.in. wyświetlacze, dodatkowe zabezpieczenia przed użyciem sprzętu przez osobę niepowołaną, a także wygodne stanowisko dla operatora. Współczesne wózki widłowe można podłączyć do inteligentnych systemów, co pozwala na łatwiejsze monitorowanie ich stanu, sposobu pracy oraz poziomu naładowania.

Zapraszamy do przeczytania: Jak działa silnik elektryczny w wózku widłowym?

Wózek widłowy z napędem elektrycznym a oszczędność

W wielu firmach obecnie stawia się na odnawialne źródła energii, które pozwalają na ograniczenie bieżących kosztów. Mowa tu zwłaszcza o montażu instalacji fotowoltaicznej. Do takiego systemu z powodzeniem można podłączyć ładowarki do wózków widłowych. Takie rozwiązanie sprawia, że koszty eksploatacji pojazdów są obniżone niemal do zera.

Jak wybrać odpowiedni wózek widłowy do magazynu?

Napęd wózka widłowego to nie wszystko. Modele elektryczne są dostępne w wielu wersjach. Różnią się one wymiarami, zastosowanymi udogodnieniami czy samym typem. Znaczenie ma też maksymalny udźwig. Warto dopasować go do masy przedmiotów produkowanych w danym przedsiębiorstwie. Obecnie wybór jest ogromny, dlatego z łatwością można dopasować odpowiedni pojazd do swoich potrzeb. Na rynku pojawiają się też modele używane oraz wózki widłowe na wynajem, co pozwala na ograniczenie kosztów związanych z zaopatrzeniem firmy w niezbędne urządzenia.

Szukają Państwo wózków widłowych z napędem elektrycznym do swojego magazynu? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.