Aby możliwe było zachowanie bezpieczeństwa podczas korzystania z wózków widłowych, konieczne jest przestrzeganie przepisów BHP. Poznaj je, szybko zapoznając się z infografiką, na której zebraliśmy najważniejsze informacje, lub przechodząc do treści artykułu.
Aby obejrzeć infografikę, najedź kursorem i kliknij w element poniżej
Podczas pracy na wózku widłowym konieczne jest korzystanie z odpowiedniej odzieży ochronnej. Musi być ona dostosowana nie tylko do budowy ciała użytkownika, lecz także aktualnej pory roku. W skład podstawowego wyposażenia operatora wózka widłowego wchodzą pełne buty z podeszwą antypoślizgową i podnoskiem, który chroni palce, a także kask.
Przepisy BHP mówią również o konieczności każdorazowej kontroli stanu technicznego wózka widłowego, zanim zostanie on użyty do podnoszenia ciężkich przedmiotów. Zadanie to jest obowiązkiem operatora. Musi on upewnić się, że układ kierowniczy, hamulcowy i napędowy działają prawidłowo. Niezwykle istotne jest też sprawdzenie osprzętu i mechanizmów podnoszenia.
Nie można zapominać również o elementach oświetlenia i sygnalizacji, które mają za zadanie informować inne osoby o zbliżającym się pojeździe.
Operator wózka widłowego, podczas jego obsługi, musi pamiętać o zachowaniu odpowiednich norm bezpieczeństwa. Konieczne jest dostosowanie prędkości do warunków pracy. Warto unikać gwałtownego hamowania, ruszania i skręcania, by nie potrącić pracowników poruszających się po hali.
W trakcie przejazdów bez ładunku widły powinny być opuszczone jak najniżej, a masz musi zostać przechylony do tyłu. Przed cofaniem operator ma obowiązek upewnić się, że za pojazdem nie ma ludzi lub przeszkód.
Jeśli w danym obiekcie są obecne osoby postronne, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie przestrzeni, w której odbywają się prace z użyciem wózka widłowego. Takie miejsca powinny być oznakowane widocznymi taśmami i znakami lub całkowicie grodzone, uniemożliwiając wstęp osób niepowołanych.
Wózki widłowe są zdolne do poruszania się do tyłu. Jazda na wstecznym biegu jest dopuszczalna jedynie w sytuacji, gdy ładunek zasłania widok z przodu lub konieczne jest zjechanie załadowanym pojazdem z pochyłości. Cofanie jest możliwe również podczas manewrowania w trudno dostępnych przestrzeniach. Taka jazda wymaga jednak zachowania szczególnej ostrożności.
Zjeżdżając pochyłości, należy unikać skręcania. Taki zabieg mógłby bowiem doprowadzić do utraty równowagi pojazdu i jego przewrócenia.
Operator wózka widłowego musi upewnić się, że dany towar nie jest zbyt ciężki dla danego pojazdu. Następnie powinien on wsunąć widły w konstrukcję palety i powoli ją podnieść. Proces ten powinien przebiegać powoli, by nie zahaczyć o konstrukcję regału. Podczas podejmowania ładunku konieczne jest przechylenie masztu i opuszczenie wideł dopiero po odjechaniu od mebli magazynowych.
Wózki widłowe z napędem spalinowym co do zasady nie mogą być użytkowane w zamkniętych pomieszczeniach. Wyjątkiem są wózki napędzane gazem – o ile jest zapewniony odpowiednio wydajny system wentylacji.
Wózki widłowe spalinowe wymagają przestrzegania dodatkowych przepisów. Przed uruchomieniem silnika konieczne jest upewnienie się, że dźwignia do zmiany biegów znajduje się w położeniu neutralnym. Operator wózka spalinowego musi pamiętać, że pojazd ten nie powinien być użytkowany w zamkniętych przestrzeniach bez odpowiednio wydajnych systemów wentylacji.
Ten artykuł może być interesujący: Serwis wózków widłowych elektrycznych – dlaczego regularne przeglądy są niezbędne?
Przeczytaj również:
Za postępowanie zgodnie z przepisami BHP przy obsłudze wózków widłowych odpowiada operator pojazdu. Aby kierować takim urządzeniem, konieczne jest przejście odpowiedniego szkolenia, a następnie uzyskanie pozytywnego wyniku na egzaminie państwowym. Przyszli operatorzy uczą się, jak korzystać z wózków widłowych w sposób bezpieczny dla siebie, przewożonych towarów, osób postronnych i innych pracowników. To oni powinni dbać o stan techniczny pojazdu i sposób jego eksploatacji.
Przepisy BHP dotyczące obsługi wózków widłowych mają za zadanie pomóc w zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas realizowanych prac. Nieprzestrzeganie tych wytycznych niesie za sobą ryzyko poważnych wypadków. Zarówno wózki, jak i podnoszone dzięki nim ładunki, są bardzo ciężkie. Zderzenie z innym pojazdem czy pracownikiem może więc okazać się tragiczne w skutkach.
Wykrycie nieprawidłowości w obsłudze wózków widłowych może narazić przedsiębiorcę również na wysoki kary finansowe. Pracodawca powinien kontrolować, jak przebiega praca z wykorzystaniem tych pojazdów i czy operatorzy mają odpowiednie uprawnienia.
Szukają Państwo nowoczesnych wózków widłowych? Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem bezpośrednio na stronie.