Regały są najważniejszym elementem wyposażenia każdego magazynu – to od ich konstrukcji zależy bezpieczeństwo składowania towarów oraz efektywność procesów logistycznych. Jednym z popularniejszych rozwiązań stosowanych w magazynach jest regał grawitacyjny. Czym jest i gdzie znajduje zastosowanie?
Regał grawitacyjny to taki, w którym przenośniki rolkowe są skonstruowane w sposób pozwalający na samoczynne przesuwanie się palet ze składowanym towarem zgodnie z kierunkiem wyznaczanym przez siłę przyciągania ziemskiego. W takich konstrukcjach tory, po których suną rolki, są umieszczone pod niewielkim kątem rzędu 3–5%, dzięki czemu ładunki automatycznie przesuwają się w pożądanym kierunku.
Regały grawitacyjne mogą mieć zróżnicowaną konstrukcję. Dobór odpowiedniego typu produktu jest uzależniony przede wszystkim od stosowanej metody składowania, a dokładniej – tego, jaka jest kolejność wychodzenia produktów z magazynu.
W nowoczesnej logistyce stosuje się najczęściej jeden z dwóch schematów zarządzania zapasami magazynowymi.
Jak pokazuje powyższy opis, nie ma jednego dobrego sposobu na przechowywanie produktów. Należy jednak dobrać regały magazynowe tak, aby sprzyjały wygodnemu zarządzaniu towarami. W przypadku zastosowania regałów grawitacyjnych taki efekt jest bardzo łatwy do osiągnięcia.
Można wyróżnić dwie podstawowe formy, jakie może przyjąć regał grawitacyjny. Są to regały przepływowe oraz typu push-back. Oba są dostępne w ofercie Jungheinrich. Zobacz, czym się wyróżniają.
Przeczytaj również: TOP 8 najczęściej wybieranych regałów magazynowych
Regał przepływowy to taki, na który towar jest załadowywany z jednej strony, a odbierany z drugiej. Dlatego tego typu konstrukcja najlepiej sprawdza się w modelu FIFO – pozwala na bardzo sprawne zarządzanie produktami i uniemożliwia pomyłkę przy odbiorze produktów.
Regał przepływowy grawitacyjny został stworzony tak, aby jak najefektywniej wykorzystać powszechne prawo fizyki. Jest złożony z ciągu grawitacyjnych przenośników rolkowych, które razem tworzą kanały rozdzielcze. Układ rolek powoduje, że palety przesyłają się samoczynnie od punktu załadunku do punktu odbioru. Kiedy pierwsza paleta zostanie odebrana przy pomocy wózka widłowego, kolejne przesuwają się, aby zapewnić dobrą dostępność.
Warto wiedzieć, że:
Regał grawitacyjny tego typu może być wyposażony w system automatycznego przesuwania palet wewnątrz kanału.
Zastosowanie regałów przepływowych:
Trzeba jednak pamiętać, że zastosowanie tego systemu wymaga korzystania z pełni sprawnych palet w dobrym stanie technicznym. Inaczej może dojść do tego, że utkną na torze.
Regały push-back typu grawitacyjnego zostały zaprojektowane z myślą o systemie LIFO. Oznacza to, że produkty są ładowane i odbierane po tej samej stronie konstrukcji. Tu również grawitacyjne przenośniki rolkowe tworzą kanały rozdzielcze. Tory w konstrukcji są pochylone o ok 3–5%, co sprawia, że kolejne palety, które są na nich układane, samoistnie przemieszczają się do tyłu. Każda paleta, która zostaje dołożona, przesuwa już składowane jednostki.
Palety znajdujące się w kanale samoistnie przesuwają się również po wyładunku – popychając towary z tyłu do przodu. Dzięki temu zespół magazynu również ma łatwy dostęp do produktów i nie ma konieczności sięgania na koniec regału, aby wyciągnąć z niego ostatnią paletę.
Takie regały pozwalają:
Do ich obsługi, podobnie jak do pracy z regałami przepływowymi, są potrzebne wózki widłowe, a układanie odbywa się tu w kierunku wzdłużnym.
Aby regały grawitacyjne pracowały w pełni wydolnie, muszą się wyróżniać solidną konstrukcją i niezawodnymi mechanizmami przesuwania towarów. Dlatego nie można sobie pozwolić na wybranie przypadkowego rozwiązania. Jeśli potrzebujesz takiego systemu składowania do swojego magazynu, skontaktuj się z ekspertami Jungheinrich. Dobierzemy parametry techniczne regałów tak, by jak najlepiej spełniały swoje zadanie.