Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Cantilever racking_[MAM-41359]

Regał wspornikowy – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Znalezienie funkcjonalnego i bezpiecznego sposobu na przechowywanie towaru, którego długość sięga kilkunastu metrów, to prawdziwe wyzwanie. Takie ładunki nie mieszczą się na standardowych regałach półkowych, a umieszczając je bezpośrednio na podłodze, ryzykuje się ich zniszczenie.

Rozwiązaniem tego problemu są regały wspornikowe, na których można bezpiecznie umieścić towary o niestandardowych wymiarach. Jak wygląda typowy regał wspornikowy i gdzie można go wykorzystać?

Regały magazynowe dłużycowe: popularne rozwiązanie do przechowywania niestandardowych ładunków

Choć systemy paletowe cieszą się dużą popularnością ze względu na oszczędność miejsca i uniwersalne zastosowanie, to nie sprawdzą się w każdym przypadku. Jeśli towar ma nietypowe wymiary – jest długi i wąski – konieczne jest znalezienie innego sposobu na jego przechowywanie w magazynie.

Rozwiązanie na rynku produktów magazynowych jest znane od lat: to regały magazynowe wspornikowe o charakterystycznej konstrukcji umożliwiającej bezpieczne przechowywanie tzw. towarów dłużycowych. Regał dłużycowy składa się z wysokich słupów nośnych, które dla zwiększenia stabilności przymocowuje się do podłogi magazynu za pomocą kotew. Do słupów przytwierdzone są poziome wsporniki, które podtrzymują przechowywane materiały. Cała konstrukcja jest prosta, ale funkcjonalna – umożliwia wygodne pobieranie i odkładanie ładunków.

Regały wspornikowe mogą być zarówno jednostronne, jak i dwustronne. W niektórych przypadkach możliwe jest układanie towarów poziomo bezpośrednio jeden na drugim – dzięki temu można zaoszczędzić miejsce w magazynie.

W przypadku regałów wspornikowych cena zależy między innymi od materiału, z którego zostały wykonane elementy konstrukcyjne. Na wyposażeniu magazynu lepiej nie oszczędzać – słupy i wsporniki wykonane z wysokiej jakości stali zapewnią większą stabilność i bezpieczeństwo niż elementy z tańszych materiałów.

Przeczytaj również: Rozmieszczenie towaru w magazynie.

Najpopularniejsze rodzaje regałów magazynowych wspornikowych

Regały magazynowe wspornikowe można podzielić ze względu na rodzaj konstrukcji: lekkie i ciężkie. Czym charakteryzuje się każdy z rodzajów?

Regał wspornikowy lekki charakteryzuje się mniejszą nośnością. Jest przeznaczony do obsługi ręcznej – do pobierania i umieszczania ładunków na regale nie jest potrzebny wózek widłowy ani inny sprzęt. Lekka konstrukcja regału nadaje się do przechowywania towarów i materiałów o niewielkiej wadze: profili aluminiowych, desek itp. W przypadku cięższych ładunków lekki regał może okazać się zbyt mało stabilny. Regał dłużycowy (wspornikowy) lekki ma konstrukcję modułową, co oznacza, że można go rozbudowywać o kolejne części.

Regał wspornikowy ciężki służy do przechowywania materiałów budowlanych i innych towarów o dużej wadze. Konstrukcja takiego regału umożliwia swobodne manewrowanie ładunkiem podczas umieszczania go na wspornikach lub pobierania na wózek. Regały magazynowe dłużycowe ciężkie wykorzystuje się najczęściej w większych magazynach. Wówczas można zaprojektować ich konstrukcję tak, aby maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce.

Regał dłużycowy ciężki może sięgać nawet sufitu magazynu – odpowiednio dobrany wózek widłowy o dużym zasięgu pozwoli na wygodne ładowanie towaru na położone wyżej wsporniki.

Regały magazynowe dostępne w ofercie Jungheinrich

Zalety regałów magazynowych dłużycowych

Regał dłużycowy nie bez powodu znajduje zastosowanie w magazynach firm z różnych branż. Osoby decydujące o wyposażeniu magazynu wybierają to rozwiązanie m.in. ze względu na:

  • uniwersalny charakter i możliwość wykorzystania do przechowywania różnego rodzaju towarów;
  • możliwość dostosowania konstrukcji regału do swoich potrzeb;
  • optymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej;
  • dostępność różnych wersji regałów: do stosowania wewnątrz i na zewnątrz.

Co można przechowywać na regałach wspornikowych?

Regały magazynowe dłużycowe wykorzystuje się w różnych dziedzinach gospodarki i branżach. Mogą służyć do przechowywania materiałów budowlanych: w specjalistycznym sklepie lub w bazie firmy. W tartaku sprawdzą się jako miejsce na deski dłużycowe. Regały magazynowe wspornikowe to także stały element centrów logistycznych.

Oto kilka rodzajów towarów, które mogą być umieszczane na regałach wspornikowych:

  • rury PVC,
  • tarcica,
  • profile aluminiowe,
  • elementy mebli,
  • płyty z tworzyw sztucznych.

Wózki widłowe, które ułatwią obsługę regałów wspornikowych

Niewielkie regały wspornikowe lekkie obsługuje się ręcznie. W przypadku regałów wspornikowych ciężkich, których wysokość osiąga niekiedy kilkanaście metrów, nie jest to możliwe. Aby umożliwić pracownikom dostęp do położonych wyżej części regału, warto wybrać odpowiedni wózek widłowy. Najlepiej, jeśli będzie to wózek wysokiego składowania, z napędem elektrycznym zapewniający szybkie tempo pracy. Wybierając wózek widłowy do obsługi regału dłużycowego, warto zwrócić także uwagę na jego nośność (niektóre towary dłużycowe mają bardzo dużą wagę i nie mogą być przewożone dowolnymi wózkami).

Szukają Państwo rozwiązań umożliwiających przechowywanie nietypowych produktów? Zapraszamy do sprawdzenia oferty regałów dłużycowych Jungheinrich! Zapewniamy możliwość dostosowania każdego modelu do Państwa potrzeb!