Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Operatorka widłowego wózka unoszącego

Wózek unoszący – wymagania prawne, przeglądy, konserwacja

Wózki unoszące to niezbędne wyposażenie większości magazynów. Takie urządzenia mogą unosić ładunek maksymalnie na 30 cm, są znacznie bardziej zwrotne i poręczne niż większe wózki widłowe, dlatego cieszą się sporą popularnością. Jakie wymagania prawne trzeba spełnić, by ich używać?

Wózek widłowy unoszący – czym się charakteryzuje?

Widłowe wózki unoszące, nazywane potocznie paleciakami, są wykorzystywane do transportowania na niewielkie odległości ładunków znajdujących się na paletach. Mogą unosić je jedynie na maksymalnie 30 cm, jednak nie stanowi to ograniczenia, ponieważ wózków widłowych unoszących nie wykorzystuje się do układania towaru na regałach, a jedynie do jego przenoszenia na małe dystanse.

Taki sprzęt obsługuje się ręcznie i zwykle nie jest wyposażony w napęd. Coraz większą popularnością cieszą się jednak akumulatorowe wózki unoszące, które znacznie poprawiają komfort pracy. Paleciaki mają mniejsze gabaryty niż tradycyjne wózki widłowe i charakteryzują się nieporównywalnie wyższą zwrotnością.

Zapraszamy do przeczytania: Wózek widłowy unoszący - do czego służy i gdzie się go wykorzystuje?

stage-pallet-truck-ese

Unoszące wózki widłowe nie muszą przechodzić tak rygorystycznych kontroli, jak wózki jezdniowe. Dbałość o ich nienaganny stan techniczny jest jednak obowiązkiem każdej osoby zarządzającej magazynem.


Wózki unoszące – wymagania prawne

Wózki widłowe unoszące (paletowe) zgodnie z przepisami należą do kategorii wózków pchających, ciągnikowych oraz ciągników przemysłowych, które obsługują pociągi logistyczne. Dlatego nie podlegają nadzorowi UDT (Urzędu Dozoru Technicznego). Oznacza to, że takie wózki są zwolnione z badania odbiorczego.

Jakie wymagania trzeba spełnić, by obsługiwać widłowy wózek unoszący? Określa to Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 15.12.2017 roku § 4 ust. 2. Zgodnie z jego brzmieniem osoby obsługujące urządzenia tego typu muszą mieć ukończone 18 lat oraz uzyskać zaświadczenie o ukończeniu odpowiedniego szkolenia potwierdzającego nabycie niezbędnych umiejętności. Akceptowany jest także dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdami silnikowymi. Nie ma przy tym znaczenia, czy mowa o akumulatorowych wózkach unoszących czy sprzęcie bez napędu.

 WÓZKI WIDŁOWE UNOSZĄCE DOSTĘPNE W OFERCIE JUNGHEINRICHWidłowe wózki unoszące – przeglądy

Unoszące wózki widłowe bez napędu mechanicznego nie podlegają kontroli Urzędu Dozoru Technicznego, dlatego dotyczą ich znacznie bardziej okrojone procedury niż w przypadku wózków jezdniowych. One jednak również wymagają przeprowadzenia przeglądów, czyli:

  • kontroli wstępnej przed przekazaniem do eksploatacji,
  • kontroli okresowej, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego co określony czas,
  • kontroli specjalnej, która musi być przeprowadzana każdorazowo po zdarzeniu mogącym skutkować pogorszeniem bezpieczeństwa użytkowania urządzenia, np. po dłuższym przestoju, awarii itp.

Zasady dotyczące przeglądów widłowych wózków unoszących reguluje Rozporządzenie w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. 2002 nr 191 poz. 1596, Dz. U. 2003 nr 178 poz. 1745).


Wózki unoszące a wózki podnośnikowe

Warto zwrócić uwagę, że unoszące wózki widłowe (czyli tak zwane paleciaki) są innym typem urządzeń niż wózki podnośnikowe. Drugi rodzaj sprzętu może unosić ładunek na wyższą wysokość niż 30 cm, dlatego dotyczą go inne wymagania prawne. Warto zwrócić na to uwagę podczas eksploatacji urządzeń magazynowych.

Jeśli szukają Państwo niezawodnego sprzętu, który usprawni pracę przy przechowywaniu i transportowaniu towarów, zapraszamy do sprawdzenia oferty wózków unoszących Jungheinrich. Znajdą w niej Państwo wiele interesujących propozycji.