Call4Service
Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Wózek widłowy systemowy w nowoczesnym magazynie

Kiedy warto zdecydować się na wynajem lub zakup wózków widłowych systemowych do magazynu?

Systemowe wózki widłowe z roku na rok zyskują na popularności. I chociaż ich wdrożenie oznacza niemałą inwestycję, może przynieść wymierne korzyści związane z poprawą wydajności procesów logistycznych, a docelowo – z zyskami firmy. Kiedy zatem warto się zdecydować na wózek widłowy systemowy?

Wózek widłowy systemowy: jak to działa?

Wózek widłowy systemowy to pojazd transportu bliższego przeznaczony do transportowania ładunków, którego praca jest częściowo lub całkowicie zautomatyzowana. Takie urządzenia, napędzane energią elektryczną, są wyposażone w system nawigacji. Sprawdzają się w szczególności w magazynach wysokiego składowania oraz przy zastosowaniu wyjątkowo wąskich korytarzy.

Czytaj więcej: Wózek widłowy systemowy – charakterystyka, funkcje, zastosowanie

Kiedy wózki widłowe systemowe mogą się okazać „strzałem w dziesiątkę”?

Oto kilka kontekstów, w których wózek widłowy systemowy może być najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Gdy chcesz zwiększyć powierzchnię magazynową

W nowoczesnej intralogistyce liczy się każdy cm kw powierzchni składowania. Im większa pojemność magazynu, tym wyższa jego rentowność. Jeżeli zatem chcesz jeszcze efektywniej wykorzystać dostępną powierzchnię, wózki systemowe mogą być najlepszym wyborem. Dlaczego? Dzięki nim można zastosować wąskie korytarze robocze, a w efekcie – zwiększyć liczbę regałów.

O ile? Jak obliczyli nasi eksperci, wykorzystanie wózków systemowych Jungheinrich EKX może się przełożyć nawet na 30% więcej powierzchni magazynowej! To znacząca różnica – zwłaszcza na dużej powierzchni!

Gdy planujesz stworzenie magazynu wysokiego składowania

Magazyny wysokiego składowania powoli stają się standardem. Jednak ich obsługa przy pomocy standardowych wózków wymaga dużych umiejętności operatorów, a umieszczenie palet na najwyższych poziomach bywa czasochłonne. Wózki systemowe rozwiązują te problemy, ponieważ ich praca jest częściowo lub całkowicie zaprogramowana. Tak, aby transport towarów nawet na sam szczyt odbywał się płynnie, bezpiecznie i przy minimalnej ingerencji operatora.

Gdy zamierzasz zautomatyzować magazyn

Wózki systemowe można podzielić na dwie kategorie – na urządzenia obsługiwane przez operatora (w systemach man down i man up) oraz te niewymagające sterowania przez pracownika. Pojazdy z kategorii AGV, w połączeniu z odpowiednim systemem regałowym i oprogramowaniem, pozwalają na całkowitą automatyzację wielu procesów związanych z magazynowaniem – zarówno przy przyjmowaniu oraz umieszczaniu na regałach całych palet, jak i kompletacji pojedynczych towarów.

Wózki widłowe systemowe

Systemowe wózki widłowe mogą być sposobem na częściowe lub całkowite zautomatyzowanie magazynu.

Tak właśnie działają nowoczesne centra logistyczne stworzone w zgodzie z koncepcją logistyki 4.0! Takie obiekty są m.in. dostosowane do wymogów branży e-commerce, w której sprawność realizacji procesów magazynowo-logistycznych to fundament konkurencyjności.

Pamiętaj też, że automatyzacja w długofalowej perspektywie pozwala wyraźnie zoptymalizować koszty magazynowania. Wynika to również z oszczędności energetycznych uzyskiwanych np. dzięki odzyskowi energii w trakcie hamowania silnika oraz opuszczania wideł wózka systemowego.

Zautomatyzowanie magazynu daje też szansę na rozsądniejsze wykorzystanie potencjału pracowników – tak aby nie tracili czasu na wykonywanie żmudnych i monotonnych zadań, z którym poradzi sobie nowoczesny sprzęt.

Wózek widłowy systemowy: wynajem czy zakup?

Któryś z opisanych przez nas powyżej przypadków odpowiada Twojej sytuacji, a inwestycja w wózki systemowe będzie dobrym rozwiązaniem? Jeśli tak, warto rozważyć jeszcze, czy kupować taki sprzęt, czy zdecydować się na jego wynajem długoterminowy.

Wiele zależy oczywiście od Twoich indywidualnych potrzeb – oba rozwiązania mają swoje zalety.

Zakup wózków systemowych oznacza:

  • możliwość ich 100% dopasowania do specyfiki Twoich procesów logistycznych – mogą zostać wyprodukowane według indywidualnego projektu;
  • pełną kontrolę nad sprzętem – w tym możliwość sprzedania go w dogodnym momencie;
  • najczęściej – niższe koszty całkowite inwestycji.

Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie wiąże się też z:

  • „mrożeniem” dużych środków finansowych albo z koniecznością zaciągnięcia kredytu inwestycyjnego na pokrycie wdrożenia takich pojazdów;
  • koniecznością poradzenia sobie ze spadkiem wartości pojazdów – sprzedawane po kilku latach nie osiągną tak wysokiej ceny jak te nowe.

Natomiast wynajem wózków AGV oznacza:

  • rozłożenie kosztów ich eksploatacji, tak aby nie trzeba było inwestować dużej kwoty na raz;
  • przewidywalne i stałe comiesięczne koszty związane z korzystaniem z tego sprzętu;
  • brak obowiązków związanych z konserwacją sprzętu, konieczności pilnowania terminów odnawiania zezwolenia na eksploatację przez UDT, przeglądów technicznych itd.;
  • szybkie wsparcie techniczne w razie awarii, włącznie z dostarczeniem sprzętu zastępczego;
  • możliwość wymiany sprzętu na nowszy po upływie kilku lat przy utrzymaniu zbliżonego poziomu miesięcznych wydatków.

Minusami wynajmu mogą być natomiast:

  • nieco mniejsze możliwości personalizacji sprzętu;
  • brak możliwości sprzedania wózków.

Nie ma zatem jedynej dobrej drogi. Dlatego swoją decyzję warto skonsultować z naszymi ekspertami.

Skontaktuj się i dobierz wspólnie z nimi sprzęt o odpowiednich parametrach oraz dogodną formę finansowania wdrożenia nowoczesnego systemu w Twojej firmie. Zapraszamy!