Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Stage Automatyczne systemy magazynowe

Wykorzystanie systemów logistycznych w firmie transportowej

Firmy transportowe muszą zadbać o odpowiednio rozwinięte systemy logistyczne. Zapewniają one efektywność działania przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. Obecnie na rynku znaleźć można wiele technologii pozwalających na usprawnienie działania firm transportowych. Jak działają?

System logistyczny a zarządzanie flotą pojazdów

Systemy logistyczne są wykorzystywane m.in. w celu zarządzania flotą pojazdów w danej firmie. Jakiekolwiek przestoje związane z nieprawidłowym stanem samochodów lub brakiem paliwa powodują bowiem straty dla przedsiębiorstwa. Systemy logistyczne są zintegrowane w taki sposób, by informować o terminach przeglądów, ostatnich wizytach na stacjach benzynowych czy przebiegu.

SYSTEM LOGISTYCZNY DOSTĘPNY W OFERCIE JUNGHEINRICH

Systemy logistyczne do ustalania tras

Systemy logistyczne w firmach transportowych są wykorzystywane również do ustalania tras. Pozwalają one na wybranie najkorzystniejszych dróg i szlaków, po których można poruszać się samochodami z konkretnym obciążeniem. Systemy tego typu pozwalają również na stworzenie harmonogramu wyjazdu poszczególnych pojazdów. Minimalizuje to przestoje, wynikające m.in. z niewystarczającej liczby pracowników do przeprowadzenia załadunku lub rozładunku.

Zapraszamy do przeczytania: Fleet Management – skuteczne zarządzanie flotą wózków widłowych

Logistyczne systemy transportu bliskiego i magazynowania

W firmach nie można zapominać również o logistycznych systemach transportu bliskiego i magazynowania. Mowa tu o wszelkich przewozach towarów np. wózkami widłowymi. Zastosowanie inteligentnych systemów pozwala na zorganizowanie kolejnych transportów i oddelegowanie do nich poszczególnych pracowników. W ten sposób można także uniknąć zagrożenia w postaci kilku pojazdów poruszających się po tych samych trasach.

Jeśli chodzi o magazynowanie, warto również pomyśleć o systemach logistycznych. Wykorzystanie takich rozwiązań pozwala na łatwiejsze kontrolowanie, gdzie znajdują się konkretne produkty. W firmach najczęściej stosuje się oznaczenia kodami kreskowymi lub QR. W większych przedsiębiorstwach można zdecydować się też na stworzenie zintegrowanego systemu automatycznego magazynu, który samodzielnie wydaje konkretne produkty prosto do strefy załadunku.

System logistyczny na indywidualne zamówienie

Zdecydowanie najskuteczniejsze są systemy logistyczne, które przygotowuje się w oparciu o informacje o danym przedsiębiorstwie. Będąc właścicielem firmy, warto postawić na usługi specjalistów. Takie osoby analizują sposób działania przedsiębiorstwa, jego potrzeby i przeszkody. Na tej podstawie powstają systemy, które zapewniają największą wydajność.

Możliwość zamówienia systemu logistycznego idealnie dopasowanego do działalności danej firmy pozwala na zintegrowanie ze sobą wszystkich obiektów – magazynu, hali produkcyjnej i punktów, w których wydawane są zamówienia. Takie technologie obejmują też informacje o flocie pojazdów. To holistyczne rozwiązania, które zbierają setki informacji każdego dnia.

System logistyczny, czyli oszczędność

Stage Systemy 2

Systemy logistyczne w firmach transportowych pozwalają na uzyskanie dużych oszczędności. Dzięki nim możliwe jest sprawniejsze działanie, co przekłada się bezpośrednio na szybsze wydawanie zamówień i dostarczanie ich do klientów. Systemy logistyczne pozwalają również na lepsze zarządzanie pojazdami, by możliwe było błyskawiczne reagowanie na usterki i efektywniejsze korzystanie z paliwa.

Zapraszamy do przeczytania: Na czym polega system zarządzania magazynem WMS?

Systemy logistyczne, czyli poprawa bezpieczeństwa

Systemy logistyczne w transporcie pozwalają również na poprawienie bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie. Zapobiegają one sytuacji, gdy dwa pojazdy poruszają się po tej samej trasie. Oddelegowują poszczególnych pracowników do konkretnych zadań. Pozwala to na zachowanie porządku i zagwarantowanie zadań, które sprawiają, że niepowołane osoby nie znajdują się w niewłaściwych częściach hali.

Kiedy warto postawić na nowoczesne systemy logistyczne?

Nowoczesne systemy logistyczne w transporcie sprawdzą się zwłaszcza w dużych firmach. W miejscach, w których wydaje się wiele zamówień każdego dnia, a flota pojazdów jest rozbudowana, brak inteligentnych technologii może spowolnić pracę i doprowadzić do różnych problemów. Obecnie wybór systemów jest ogromny, dlatego z łatwością dopasują Państwo odpowiedni do swojej działalności.

Zapraszamy do przeczytania: Assistance systems – systemy wspomagania Jungheinrich

Analizowanie danych przez systemy logistyczne

Systemy logistyczne wykorzystywane przez firmy transportowe pozwalają również na gromadzenie wszystkich danych i ich analizowanie w późniejszym czasie. Takie rozwiązanie umożliwia opracowanie jeszcze efektywniejszych metod pracy. Dzięki inteligentnym systemom właściciel firmy może decydować o wprowadzeniu zmian, co przekłada się na oszczędność. Wszystkie dane są gromadzone w formie wykresów, co ułatwia analizę.

Szukają Państwo sprawdzonych systemów logistycznych do swojej firmy transportowej? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!