Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Żółty wózek widłowy z towarem

Co wpływa na przeciążenie wózka widłowego i jak temu zapobiec?

Wózki widłowe to pojazdy wykorzystywane w wielu branżach. Jeśli załaduje się na nie zbyt ciężkie przedmioty, można doprowadzić do uszkodzenia całej konstrukcji. Kiedy najczęściej ma to miejsce i jak temu zapobiec?

Kiedy dochodzi do przeciążenia wózka widłowego?

Przeciążenie wózka widłowego to sytuacja, w której zostaje przekroczony jego maksymalny udźwig. Każdy producent podaje ten parametr w specyfikacji produkowanych urządzeń. Udźwig wózka widłowego to masa towarów, które mogą być przewożone na jego widłach. Warto przy tym pamiętać, że udźwig zmienia się wraz z wysokością podnoszenia.Do przeciążenia dochodzi niekiedy także wtedy, gdy ładunki zostaną nieodpowiednio rozłożone, nawet jeśli nie przekraczają maksymalnej dopuszczalnej masy. Wówczas obniża się stateczność wózka widłowego.

Różne typy wózków widłowych

Udźwig wózków widłowych różni się w zależności od wybranego urządzenia. W zakładach przemysłowych stosuje się zarówno niewielkie modele, które unoszą tylko kilkaset kilogramów, jak i te pozwalające na podniesienie kilku ton. Wybór odpowiedniego urządzenia musi być dopasowany do specyfiki pracy w danym przedsiębiorstwie, a zwłaszcza produkowanych przez niego towarów. Często zakupienie bardziej wytrzymałego modelu pozwala na zmniejszenie liczby niezbędnych kursów, a co za tym idzie – zwiększenie wydajności całej produkcji.


Nowe wózki widłowe dostępne w ofercie Jungheinrich!Jak poznać udźwig wózka widłowego?

Udźwig wózka widłowego zawsze jest podawany w specyfikacji danego urządzenia. Do każdego egzemplarza dołącza się bowiem dokumentację. Warto, by pracownik odpowiedzialny za kierowanie pojazdem mógł zapoznać się ze wspomnianą specyfikacją. Ponadto udźwig wózka podawany jest na tabliczce znamionowej znajdującej się na urządzeniu.

Zapraszamy do przeczytania artykułu: Udźwig wózka widłowego – jak go prawidłowo czytać?

Dlaczego udźwig wózka widłowego jest tak ważny?

Wózki widłowe ustawione w rzędzie

Wózki widłowe są projektowane w taki sposób, by przy prawidłowym sposobie eksploatacji pozwalały na zachowanie pełnego bezpieczeństwa. Jeśli jednak ich udźwig zostanie przekroczony, może dojść do poważnych problemów ze stabilnością pojazdu. Oznacza to, że w sytuacji, gdy pracownik ułoży ładunek w nieodpowiedni sposób lub załaduje na widły ładunek o zbyt wysokiej masie, wózek może się przewrócić, powodując uszkodzenia konstrukcji.

Co więcej, taka sytuacja stanowi zagrożenie zarówno dla towaru, jak i pracowników i innych osób przebywających na hali przemysłowej czy placu przeładunkowym. Na wózkach widłowych często przewozi się bowiem ładunki, które łącznie ważą nawet kilka ton. Ewentualny wypadek może więc doprowadzić do poważnych szkód. Jeśli dojdzie do uszczerbku na zdrowiu pracownika, pracodawca może mieć poważne problemy. Korzystanie z przeładowanego wózka widłowego jest bowiem niezgodne z prawem.

Zapraszamy do sprawdzenia: Warunki bezpiecznej pracy w magazynie

Jak zapobiegać przeciążeniu wózka widłowego?

Aby nie doprowadzić do przeciążenia wózka widłowego, konieczne jest odpowiednie rozkładanie ładunków. Takimi pracami powinny więc zajmować się właściwie przeszkolone osoby. Każdy operator wózka widłowego przechodzi skomplikowane testy i zdaje egzamin państwowy organizowany przez UDT. Na szkoleniach takie osoby poznają budowę wózka i najważniejsze zasady korzystania z tego urządzenia.

Niezbędne jest również poinformowanie kierowcy o maksymalnym udźwigu danego wózka widłowego. Takie informacje znajdują się w dokumentacji. Operator musi zdawać sobie sprawę z tego, ile ważą konkretne towary.

Kwalifikacje operatorów a przeciążenie wózka widłowego

Kwalifikacje operatorów wózków widłowych wpływają na bezpieczeństwo pracy w danej firmie. Zatrudniając osoby na takie stanowiska, warto więc skupić się na ich rzeczywistych umiejętnościach. Wskazane jest też przeprowadzenie wewnętrznego szkolenia i pokazanie zasad pracy w danej firmie. W ten sposób można ograniczyć ryzyko wypadków, także tych związanych z przekroczeniem dopuszczalnej masy przewożonych ładunków. Kierowca musi też orientować się w masie przewożonych towarów. Współczesne wózki pozwalają na jej określanie z wykorzystaniem komputera pokładowego i wbudowanych wag.

Szukają Państwo wytrzymałych wózków widłowych dla swojej firmy? Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem wózków widłowych!