Korzystanie z czytnika kodów kreskowych pozwala na bieżąco kontrolować stany magazynowe, sprawnie zarządzać kompletowaniem towarów, przyjęciami i wysyłką. Warunek? Skaner magazynowy musi być dostosowany do potrzeb firmy i warunków w magazynie. Poniżej podpowiadamy, jak to osiągnąć!
Jak działa czytnik kodów kreskowych? Poszczególne urządzenia mogą się różnić pod względem zastosowanej w nich technologii. W przypadku wszystkich czytników kodów kreskowych zasada działania jest jednak podobna – skanują one kod, a następnie zapisują zawarte w nim informacje.
Jakie rodzaje skanerów magazynowych spotyka się najczęściej?
Skaner magazynowy nie jest dokładnie takim samym urządzeniem jak te, które wykorzystuje się na kasach sklepowych, w kinach czy bibliotekach. W magazynach są to przede wszystkim ręczne, bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych. Ich ważnym wyróżnikiem jest niska waga i długi czas działania na baterii bez ładowania.
Jakie są podstawowe zastosowania takich bezprzewodowych czytników kodów kreskowych w magazynach? Wykorzystuje się je przede wszystkim podczas:
Dzięki wykorzystywanemu razem z czytnikiem kodów kreskowych oprogramowaniu wszystkie te czynności są znacznie łatwiejsze. Zdekodowana za pomocą urządzenia informacja trafia bezpośrednio na przykład do systemu zarządzania magazynem.
Warto przeczytać również: Rozmieszczenie towaru w magazynie - na co zwrócić uwagę przy składowaniu towarów?
To, czy dany skaner ręczny magazynowy sprawdzi się w Państwa przypadku, zależy przede wszystkim od specyfiki działania magazynu, sposobu wykorzystywania kodów kreskowych i innych indywidualnych kwestii. Można jednak mówić o kilku wspólnych cechach każdego dobrego skanera magazynowego. Są to przede wszystkim:
Odpowiedź na pytanie „jak wybrać czytnik/skaner kodów kreskowych” będzie znacznie łatwiejsza, jeśli zastanowią się Państwo najpierw nad kilkoma kwestiami.
Ważne jest przede wszystkim określenie sposobu, w jaki pracownicy magazynu będą korzystali z czytnika. W większości przypadków skanowanie odbywa się przy regałach magazynowych – wówczas najlepiej sprawdza się ręczny czytnik kodów kreskowych niewymagający stałego podłączenia do prądu. Bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych są lekkie, poręczne i nie trzeba ich często ładować – dzięki temu zapewniają wygodną pracę magazynierom. W niektórych przypadkach w magazynie może się sprawdzić nie skaner ręczny, ale stacjonarny, podobny do tych, których używa się na kasach w sklepach. Można go np. umieścić przy wyjściu i używać do skanowania towarów opuszczających magazyn.
Podczas wyboru urządzenia warto pomyśleć także o wygodzie użytkowników. Jeśli pracownicy poruszają się po całej przestrzeni magazynu i wykorzystują czytniki do kodów kreskowych przez większość czasu pracy, ma to szczególne znaczenie. Takie urządzenie powinno być wówczas lekkie, wygodne w użyciu. Dobrym rozwiązaniem są skanery naręczne i pierścieniowe, dające swobodę obu dłoniom. Ważny jest także czas pracy bez konieczności ładowania i możliwość skanowania z dużej odległości.
Przed zakupem stacjonarnego lub ręcznego czytnika kodów kreskowych ważne jest, by przyjrzeć się swojemu magazynowi pod kątem panujących tam warunków. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy przechowują Państwo towary na zewnątrz. Czytniki do kodów kreskowych pracujące w magazynach zewnętrznych powinny być odporne na wysokie i niskie temperatury, kurz i wilgoć. Takie kryteria spełniają urządzenia przemysłowe oznaczone stopniem ochrony IP65–IP67.
Polecamy także przeczytać: Wyposażenie magazynu - jak powinien wyglądać profesjonalnie wyposażony magazyn logistyczny?
Warto też pamiętać, że w magazynach wykorzystuje się kilka rodzajów kodów kreskowych. Mogą to być kody jednowymiarowe (UPC czy EAN) lub dwuwymiarowe (najpopularniejszym ich rodzajem są kody QR). Nie każdy czytnik kodów kreskowych z wyświetlaczem będzie przystosowany do dekodowania dowolnego rodzaju kodu 1D i 2D.
Jakie technologie wykorzystać do efektywnego zarządzania magazynem? Zapraszamy do skorzystania ze wsparcia naszych ekspertów w tej dziedzinie!