Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Barcode Scanner_[MAM-41403]

Czytnik kodów kreskowych – niezbędny element pracy na magazynie

Korzystanie z czytnika kodów kreskowych pozwala na bieżąco kontrolować stany magazynowe, sprawnie zarządzać kompletowaniem towarów, przyjęciami i wysyłką. Warunek? Skaner magazynowy musi być dostosowany do potrzeb firmy i warunków w magazynie. Poniżej podpowiadamy, jak to osiągnąć!

Jaką technologię wykorzystują bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych?

Jak działa czytnik kodów kreskowych? Poszczególne urządzenia mogą się różnić pod względem zastosowanej w nich technologii. W przypadku wszystkich czytników kodów kreskowych zasada działania jest jednak podobna – skanują one kod, a następnie zapisują zawarte w nim informacje.

Jakie rodzaje skanerów magazynowych spotyka się najczęściej?

 • Czytniki diodowe – takie czytniki do kodów kreskowych działają przy wykorzystaniu wiązki światła padającej na kod kreskowy. Można powiedzieć, że czytniki diodowe robią swego rodzaju „zdjęcie” kodu kreskowego. Dzięki temu mogą poradzić sobie nawet z grafikami niskiej jakości. Są dość tanie i wytrzymałe. Mają jednak kilka wad: działają wolno i są mało precyzyjne, a odczyt trzeba wykonywać z bliska.
 • Czytniki laserowe – takie urządzenia wykorzystują wiązkę lasera, która odbija kod kreskowy i go odczytuje. Obecnie jest to najczęściej wykorzystywane w magazynach rozwiązanie. Czytnik kodów kreskowych laserowy jest w stanie działać z większej odległości, oferuje wyższą jakość odczytu niż skanery diodowe, nie sprawia także problemów przy odczytywaniu szerokich kodów kreskowych. Jest za to bardziej podatny na uszkodzenia, nie sprawdzi się także jako urządzenie do skanowania kodów z komputera czy telefonu.
 • Skanery wizyjne 2D – ten rodzaj czytników nadaje się do skanowania różnych rodzajów kodów, nie tylko kreskowych, ale także np. QR. Skanery wizyjne rejestrują obraz, a następnie go dekodują. Nadają się do skanowania kodów papierowych, a także tych znajdujących się na ekranach. Ich główną wadą jest dość wysoka cena.

Czytnik kodów kreskowych dostępne w ofercie Jungheinrich

Do czego wykorzystuje się czytniki kodów kreskowych w magazynach?

Skaner magazynowy nie jest dokładnie takim samym urządzeniem jak te, które wykorzystuje się na kasach sklepowych, w kinach czy bibliotekach. W magazynach są to przede wszystkim ręczne, bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych. Ich ważnym wyróżnikiem jest niska waga i długi czas działania na baterii bez ładowania.

Jakie są podstawowe zastosowania takich bezprzewodowych czytników kodów kreskowych w magazynach? Wykorzystuje się je przede wszystkim podczas:

 • inwentaryzacji towarów;
 • przyjęcia towaru;
 • kompletacji zamówień;
 • wysyłki towaru.

Dzięki wykorzystywanemu razem z czytnikiem kodów kreskowych oprogramowaniu wszystkie te czynności są znacznie łatwiejsze. Zdekodowana za pomocą urządzenia informacja trafia bezpośrednio na przykład do systemu zarządzania magazynem.

Warto przeczytać również: Rozmieszczenie towaru w magazynie - na co zwrócić uwagę przy składowaniu towarów?

Cechy dobrego skanera magazynowego

To, czy dany skaner ręczny magazynowy sprawdzi się w Państwa przypadku, zależy przede wszystkim od specyfiki działania magazynu, sposobu wykorzystywania kodów kreskowych i innych indywidualnych kwestii. Można jednak mówić o kilku wspólnych cechach każdego dobrego skanera magazynowego. Są to przede wszystkim:

 • szybkość działania – odczytywania i skanowania kodu;
 • precyzja i zdolność do odczytywania nawet słabo widocznych kodów;
 • wytrzymałość, odporność na uszkodzenia, wilgoć i inne niekorzystne czynniki;
 • niska waga, kompaktowe rozmiary i ergonomiczna obudowa ułatwiająca trzymanie skanera;
 • łatwa konfiguracja i programowanie czytnika kodów kreskowych;
 • skuteczne skanowanie nawet z dużej odległości;
 • współpraca czytnika kodów kreskowych z oprogramowaniem wykorzystywanym w magazynach.

Jak wybrać czytnik kodów kreskowych, który sprawdzi się w magazynie?

Odpowiedź na pytanie „jak wybrać czytnik/skaner kodów kreskowych” będzie znacznie łatwiejsza, jeśli zastanowią się Państwo najpierw nad kilkoma kwestiami.

Ważne jest przede wszystkim określenie sposobu, w jaki pracownicy magazynu będą korzystali z czytnika. W większości przypadków skanowanie odbywa się przy regałach magazynowych – wówczas najlepiej sprawdza się ręczny czytnik kodów kreskowych niewymagający stałego podłączenia do prądu. Bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych są lekkie, poręczne i nie trzeba ich często ładować – dzięki temu zapewniają wygodną pracę magazynierom. W niektórych przypadkach w magazynie może się sprawdzić nie skaner ręczny, ale stacjonarny, podobny do tych, których używa się na kasach w sklepach. Można go np. umieścić przy wyjściu i używać do skanowania towarów opuszczających magazyn.

Podczas wyboru urządzenia warto pomyśleć także o wygodzie użytkowników. Jeśli pracownicy poruszają się po całej przestrzeni magazynu i wykorzystują czytniki do kodów kreskowych przez większość czasu pracy, ma to szczególne znaczenie. Takie urządzenie powinno być wówczas lekkie, wygodne w użyciu. Dobrym rozwiązaniem są skanery naręczne i pierścieniowe, dające swobodę obu dłoniom. Ważny jest także czas pracy bez konieczności ładowania i możliwość skanowania z dużej odległości.

Przed zakupem stacjonarnego lub ręcznego czytnika kodów kreskowych ważne jest, by przyjrzeć się swojemu magazynowi pod kątem panujących tam warunków. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy przechowują Państwo towary na zewnątrz. Czytniki do kodów kreskowych pracujące w magazynach zewnętrznych powinny być odporne na wysokie i niskie temperatury, kurz i wilgoć. Takie kryteria spełniają urządzenia przemysłowe oznaczone stopniem ochrony IP65–IP67.

Polecamy także przeczytać: Wyposażenie magazynu - jak powinien wyglądać profesjonalnie wyposażony magazyn logistyczny?

Barcode Scanner_[MAM-28970]

Warto też pamiętać, że w magazynach wykorzystuje się kilka rodzajów kodów kreskowych. Mogą to być kody jednowymiarowe (UPC czy EAN) lub dwuwymiarowe (najpopularniejszym ich rodzajem są kody QR). Nie każdy czytnik kodów kreskowych z wyświetlaczem będzie przystosowany do dekodowania dowolnego rodzaju kodu 1D i 2D.

Jakie technologie wykorzystać do efektywnego zarządzania magazynem? Zapraszamy do skorzystania ze wsparcia naszych ekspertów w tej dziedzinie!