Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Wnętrze magazynu samonośnego

Magazyny samonośne – pełne wykorzystanie kubatury hali magazynowej

Gwałtowny rozwój e-commerce, potrzeba szybszej realizacji zamówień, chęć zwiększenia bezpieczeństwa i optymalizacji kosztów pracy centrów dystrybucyjnych – to skłania do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych. Jednym z nich są silosy magazynowe. Jak dokładnie działa magazyn samonośny?

Czym jest magazyn samonośny?

Magazyn samonośny to konstrukcja, której całą przestrzeń wypełniają regały wysokiego składowania. To one odpowiadają za utrzymanie ciężaru własnego, jak również całego obiektu – są jedynie pokryte okładziną oraz dachem.

Takie silosy magazynowe są wewnątrz wyposażone we w pełni zautomatyzowane systemy magazynowe, które odpowiadają za transport składowanych palet i/lub drobniejszych przedmiotów. Ich praca jest sterowana komputerowo.

Pełne wykorzystanie kubatury magazynu

Magazynowanie towarów w obiektach typu samonośnego to doskonałe rozwiązanie wówczas, gdy celem jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Silosy magazynowe w pełni wykorzystują kubaturę magazynu, zarówno w poziomie, jak i w pionie. Nie ma potrzeby tworzenia w nich szerokich korytarzy, którymi przemieszczaliby się pracownicy, a regały wysokiego składowania sięgają aż pod sufit.

Warto podkreślić, że maksymalna wysokość magazynu samonośnego jest uzależniona od potrzeb biznesowych inwestora oraz wymogów prawa budowlanego. Na rynku można znaleźć nawet konstrukcje mające 40 m wysokości, pozwalające na składanie tysięcy kontenerów i palet.

Ekonomiczne i efektywne składowanie towarów

W magazynach samonośnych możliwa jest pełna optymalizacja kosztów składowania towarów. Przekładają się na to:

  • wykorzystanie w pełni potencjału przestrzeni – skoro cała jest wypełniona przez regały wysokiego stosowania, można na niej umieścić znacznie więcej towarów,
  • uproszczona logistyka magazynowania – system można dostosować do wybranej specyfiki rotowania (np. FIFO lub LIFO), a zastosowany w nim sprzęt samodzielnie realizuje cały proces związany z umieszczaniem towarów w magazynie, jego magazynowaniem, kontrolowaniem stanu technicznego (np. pilnowaniem dat towarów, które mają określony termin przydatności) oraz jego pobieraniem do dystrybucji,
  • szybkość realizacji procesów logistycznych – odpowiednio dobrane przenośniki, układnice, wózki wahadłowe oraz windy usprawniają proces transportu towarów na odpowiednie półki, obsługując nawet kilkaset kontenerów na godzinę,
  • możliwość nieprzerwanej pracy przez 24 h na dobę – system może być w pełni zautomatyzowany, przez co można zachować ciągłość jego działania,
  • ograniczenie liczby pracowników potrzebnych do obsługi – ich obecność jest niezbędna głównie na punktach „wejścia” i „wyjścia” towaru, dla kontroli poprawnego przebiegu procesu. Mniejszy zespół oznacza niższe koszty pracy.

W rezultacie silosy magazynowe stają się efektywnymi, a zarazem niedrogimi w utrzymania oraz bezpiecznymi miejscami magazynowania towarów, które sprawdzają się doskonale zwłaszcza wówczas, gdy procesy logistyczne zachodzą na szeroką skalę.

Wady i zalety magazynów samonośnych

Kiedy warto zainwestować w magazyny samonośne? Wady i zalety tego rozwiązania warto poznać na etapie planowania budowy centrum dystrybucyjnego. Gdy mowa o wadach, warto wspomnieć o relatywnie wysokim koszcie powstania silosu magazynowego – wynika to ze skali inwestycji w urządzenia automatyzujące pracę centrum logistycznego. To zatem przede wszystkim rozwiązanie, które warto zastosować przy bardzo dużych potrzebach magazynowych połączonych z koniecznością dużego przepływu towarów.

Zaletami silosów magazynowych są:

  • możliwość ich pełnego dostosowania do specyfiki potrzeb logistycznych inwestora – dostępne w asortymencie Jungheinrich urządzenia pozwalają zaplanować cały proces logistyczny tak, aby przebiegał on płynnie i zgodnie z polityką danej firmy,
  • optymalne wykorzystanie miejsca,
  • ograniczenie kosztów, wynikające ze zmniejszenia liczby pracowników przy zachowaniu pełnej ciągłości wykonywania operacji logistycznych,
  • możliwość magazynowania różnorodnych towarów.

Co istotne, magazyn samonośny może funkcjonować zarówno w trybie dynamicznego, jak i statycznego magazynowania.

Dynamiczne magazynowanie

Dynamiczne magazynowanie zakłada, że towary składowane w silosie nie mają stale przypisanego miejsca, a są umieszczane tam, gdzie akurat jest dostępna przestrzeń. Ten system sprawdza się przy dużym zróżnicowaniu składowanego towaru, a także tam, gdzie miejsce magazynowania towarów jest ograniczone.

W magazynie samonośnym można składować produkty zgodnie z zasadą FIFO (First In – First Out), np. dzięki regałom przejezdnym KTL lub regałom karuzelowym. Innym rozwiązaniem jest regał windowy LRK, który pozwala na składowanie towarów w pionie.

Statyczne magazynowanie drobnych elementów

Gdy w magazynie są składowane drobne elementy, najlepiej sprawdza się statyczny system ich przechowywania. To ten, w którym miejsce magazynowania towarów określonego typu jest zawsze takie samo. Zastosowanie inteligentnych układnic pozwala zachować maksymalną precyzję pobierania niezbędnych towarów, a jednocześnie pełną przepustowość centrum logistycznego.

Dobór konkretnego systemu wyposażenia magazynu samonośnego zależy od specyfiki oczekiwań inwestora. Mają Państwo w planach zaprojektować swój silos magazynowy?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Jungheinrich, a dobierzemy maksymalnie efektywne rozwiązania.