Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Used Truck Centre Dresden_[MAM-44193] (4)

Na co zwrócić uwagę kupując używany wózek widłowy?

Oszczędności w każdej firmie są na wagę złota. Przedsiębiorcy nieustannie szukają więc rozwiązań, które są tańsze, a jednocześnie pozwalają prowadzić działalność na najwyższych obrotach.

Content Lista kontrolna 2

Odpowiedzią na ich potrzeby są wózki widłowe. Jednak jaki wózek widłowy używany kupić, by spełnił pokładane w nim nadzieje?


JUNGSTARS – oferta Jungheinrich na używane wózki widłowe


Decyzja o zakupie wózka widłowego nie musi oznaczać, że za niższą cenę uzyskamy produkt niższej jakości. Warunkiem jest jednak wybór sprzętu najwyższej klasy oferowanego przez wiodącą na rynku firmę.

Używany wózek widłowy Jungheinrich JUNGSTARS poddawany jest gruntownej regeneracji, w wyniku której wraca do pierwotnego stanu technicznego i wizualnego. Specjaliści z Centrum Regeneracji w Dreźnie dbają, by używane wózki widłowe je opuszczające spełniały standardy 5-gwiazdkowej gwarancji jakości.

Gwiazdki przyznawane są za kilka parametrów.

 • Bezpieczeństwo – każdy z wózków widłowych JUNGSTARS opuszczający zakład regeneracji jest zgodny z normami bezpieczeństwa, rozporządzeniami unijnymi i wyposażony w plakietkę kontrolną badania FEM.
 • Technologia – ponieważ wózek spełnia swoje zadania tylko wówczas, gdy jest w pełni sprawny, specjaliści Jungheinrich przeprowadzają proces regeneracji, dbając o każdy drobiazg.
 • Wygląd – gruntowne czyszczenie i lakierowanie wózka widłowego oraz wszystkich jego komponentów sprawiają, że wizualnie jest on niemal identyczny jak nowy pojazd.
 • Niezawodność – specjaliści Jungheinrich przeprowadzają zakrojony na szeroką skalę demontaż wózka, połączony z wymianą bądź regeneracją komponentów technicznych, hydraulicznych i mechanicznych. Minimalizuje to możliwość awarii sprzętu i pojawienia się dodatkowych kosztów podczas jego użytkowania.
 • Dbałość o środowisko – regeneracja zamiast produkcji nowego wózka widłowego pozwala na zredukowanie emisji dwutlenku węgla do 80%. Materiały eksploatacyjne, komponenty i wózki wyłączone z użytkowania zostają zutylizowane w sposób prawidłowy i nieszkodliwy dla środowiska naturalnego.

Ponadto, firma Jungheinrich udziela na zregenerowane wózki widłowe, podobnie jak na nowe urządzenia tego typu, 12-miesięcznej gwarancji. Kupujący wózek widłowy używany ma możliwość obejrzenia maszyny w oddziale firmy. Może również liczyć na korzystne i indywidualnie dobrane opcje zakupu, jak też możliwość odkupu posiadanego wózka widłowego w rozliczeniu. 

Zalety zakupu wózka widłowego używanego Jungheinrich


Wybierając używany wózek widłowy JUNGSTARS nabywca może liczyć na krótki czas dostawy – wiele pojazdów dostępnych jest nawet od ręki. Sprzęt ten jest równie niezawodny jak nowe wózki widłowe, a jednocześnie od nich tańszy, co oznacza realne oszczędności dla firmy.

Niewątpliwą zaletą wózków używanych Jungheinrich jest także to, że firma gwarantuje dostęp do części zamiennych przez cały okres użytkowania wózka. Nabywca może również liczyć na szybką pomoc w największej w branży sieci serwisowej.

Wózki oferowane przez Jungheinrich są zgodne z obowiązującymi przepisami i normami bezpieczeństwa. Dzięki regeneracji i wymianie komponentów ryzyko wystąpienia awarii, a wraz z nią pojawienia się nieprzewidzianych wydatków, jest minimalne.

Używane wózki widłowe JUNGSTARS z powodzeniem radzą sobie nawet w trudnych warunkach, a dzięki bogatemu wyposażeniu i doskonałemu stanowi technicznemu tworzą komfortowe warunki pracy dla obsługujących je operatorów.

Jaki wózek widłowy używany kupić?     


Rozważając zakup używanego wózka widłowego, trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników. Przede wszystkim należy postawić na sprzęt najwyższej jakości od sprawdzonego dostawcy, oferującego gwarancję i pomoc serwisową.

Konieczna będzie także analiza potrzeb firmy i warunków, w jakich wózek ma pracować. Od nich uzależniony będzie m.in. udźwig wózka, rodzaj napędu i ogumienia. Nie mniej ważne są również poziom widoczności, przyspieszenie, wyposażenie dodatkowe oraz szacunkowe koszty eksploatacji. W razie wątpliwości, jaki wózek widłowy kupić, można zwrócić się o pomoc do specjalistów Jungheinrich, którzy pomogą wybrać optymalne rozwiązanie.

Rodzaje wózków widłowych używanych


Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wózków widłowych. Podstawowymi kryteriami podziału tych maszyn są rodzaj napędu i funkcje.

Ze względu na rodzaj napędu wyróżnić można:

 • wózek widłowy elektryczny używany – zasilany za pomocą wysokiej jakości akumulatorów, wózek widłowy gazowy używany – zasilany gazem LPG; wózków widłowych gazowych należy używać na otwartych przestrzeniach, powinny być też wyposażone w specjalne filtry,
 • wózek widłowy używany diesel –  napędzany silnikiem spalinowym zasilanym najczęściej olejem napędowym, ze względu na emisję spalin, przeznaczony do użytku na otwartych przestrzeniach.

Z kolei ze względu na funkcje, wyróżniamy: wózki widłowe unoszące, podnośnikowe, czołowe, wysokiego składowania, ciągniki, wózki systemowe.

 • Wózki widłowe unoszące – sprawdzają się m.in. w pomieszczeniach magazynowych i handlowych, w których ilość miejsca jest ograniczona. Mogą być obsługiwane przez operatora idącego lub jadącego. Wózek unoszący z funkcją ułatwiającą pracę na rampie z powodzeniem radzi sobie też z pochyłościami, pozwalając na wyrównanie spadku na rampach i wzniesieniach do maksymalnie 15%.
 • Wózki widłowe podnośnikowe – przeznaczone do odkładania i przeładunku towaru, a także sporadycznej komplementacji. Gdy mają pracować na dłuższych trasach, wyposażane są w fotel dla operatora usytuowany bokiem do kierunku jazdy. W przypadku lżejszych zastosowań może je obsługiwać operator idący.
 • Wózki widłowe czołowe – to uniwersalne urządzenia które, w zależności od potrzeb, mogą być wyposażone w napęd akumulatorowy lub mocny silnik spalinowy. Cechują się wysoką wydajnością i pozwalają na transport towaru zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz magazynu. Umożliwiają transport ładunku o masie do 5 t.
 • Wózki widłowe wysokiego składowania – wyróżniają się wydajnością i zwrotnością, a dzięki kompaktowej konstrukcji świetnie radzą sobie w magazynach, gdzie wolnej przestrzeni jest niewiele. Umożliwiają podnoszenie ładunku na wysokość do 13 000 mm.
 • Ciągniki – w wersji akumulatorowej pozwalają na transport ładunków o masie do 28 t także wewnątrz magazynu. Dzięki zastosowaniu nowatorskiej techniki prądu zmiennego są bezemisyjne, ciche, wydajne i niemal bezobsługowe. Wysoka energooszczędność przekłada się na wyraźnie niższe koszty eksploatacyjne.
 • Wózki systemowe – dzięki nim można zarówno układać palety, jak i komplementować pojedyncze towary. Idealnie nadają się do zastosowań w pełni zautomatyzowanych, a w połączeniu z inteligentnym oprogramowaniem czynią z magazynu obiekt przygotowany do wyzwań przyszłości.

Kontrola wózka widłowego używanego przed zakupem – o tym pamiętaj!


Nim zapadnie decyzja dotycząca zakupu wybranego używanego wózka widłowego, istnieje kilka parametrów, które należy sprawdzić, aby inwestycja okazała się trafiona.


Fot. Podczas kontroli wózka widłowego trzeba sprawdzić m.in. czy dane na tabliczce znamionowej pokrywają się z faktycznym wyposażeniem i komponentami wózka.

#1: Dokonaj kontroli eksploatacyjnej wózka widłowego


Przed zakupem wózka widłowego należy przeprowadzić kontrolę eksploatacyjną maszyny i upewnić się, że jej najważniejsze elementy działają poprawnie i są we właściwym stanie.

#2: Sprawdź, czy wymieniano części w wózku widłowym używanym


Kolejnym etapem jest sprawdzenie, czy w wózku widłowym przeprowadzono wymianę jakichś części. Warto skontrolować tabliczkę znamionową i wykres udźwigu i sprawdzić, czy są właściwie zamocowane i odnoszą się do faktycznie zamontowanego masztu i oprzyrządowania. Używany wózek widłowy może posiadać wymienione części albo cały maszt.

#3: Przejrzyj raporty serwisowe używanego wózka widłowego


Używany wózek widłowy powinien posiadać pełną dokumentację w odpowiednim języku, w tym naklejki i ostrzeżenia. Dostępny powinien być także raport o kontroli maszyny przeprowadzonej pod kątem przepisów bezpieczeństwa pracy.

Wózek powinien być regularnie serwisowany i dostępne powinny być raporty serwisowe. Warto zwrócić uwagę, czy roboczogodziny urządzenia są odpowiednio udokumentowane.

#4: Skontroluj najważniejsze elementy wózka widłowego


W przypadku silnika wskazany jest zimny start, odstawienie wózka na kwadrans z włączonym silnikiem oraz wypróbowanie wszystkich funkcji hydraulicznych, by sprawdzić czy nie ma wycieków.

Jeśli chodzi o maszty, należy sprawdzić, czy były wymieniane części ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy, w tym łańcuchy i węże hydrauliczne. Maszt i widły nie mogą być też zdeformowane.

Układ kierowniczy powinien gwarantować stabilność toru jazdy, a hamulce działać równo po obydwu stronach wózka. Trzeba sprawdzić również działanie hamulca postojowego.

W przypadku oświetlenia konieczna jest kontrola sprawności lamp i reflektorów oraz stanu kabli i przyłączy. W obudowach lamp nie może być wilgoci.

W używanych wózkach akumulatorowych należy koniecznie sprawdzić stan akumulatora. Wybrzuszenia będą świadczyły o jego zaawansowanym wieku, zaś obecność zielonych i białych kryształków na biegunach – o zasiarczeniu. Należy się też dowiedzieć, czy akumulator ma gwarancję i czy był poddawany regeneracji.

Konieczna jest też kontrola wzrokowa wideł, która pozwoli na dostrzeżenie ewentualnych pęknięć na widłach i mocowaniach. Trzeba sprawdzić, czy widły mają minimum 90% grubości u nasady i czy ich blokady są sprawne.

Karoseria wózka widłowego używanego nie powinna mieć odkształceń, wgnieceń czy ognisk rdzy, które mogą się pogłębić w trakcie późniejszej eksploatacji maszyny.

#5: Wykonaj jazdę próbną przed zakupem używanego wózka widłowego


Po sprawdzeniu stanu wózka widłowego, należy przeprowadzić jazdę próbną. Pozwoli ona stwierdzić m.in. czy nie występuje silne dymienie podczas zimnego startu oraz czy wózek ma sprawny układ kierowniczy i właściwie działające hamulce, lampy i reflektory oraz maszt i widły.

Używany wózek widłowy może być równie funkcjonalny i efektywny jak nowy sprzęt, pod warunkiem jednak, że kupimy go od sprawdzonego i godnego zaufania dostawcy. Warto więc postawić na wózki JUNGSTARS Jungheinrich i cieszyć się niezawodnym sprzętem pracującym w nawet trudnych warunkach przez długi czas.