Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
AM3000 in action_[MAM-44424]

Naprawa wózków paletowych – co należy o niej wiedzieć?

Ręczne wózki paletowe to jedne z najczęściej używanych urządzeń wspomagających pracę w sklepach, halach produkcyjnych i w magazynach. Sprawdźcie Państwo, jakie są najczęstsze usterki paleciaków, co zrobić w przypadku awarii oraz jak zapobiegać podobnym sytuacjom w przyszłości.

Budowa ręcznego wózka paletowego

Standardowy wózek paletowy składa się z metalowej ramy, dyszla, wideł, kół sterujących, pompy hydraulicznej oraz rolek prowadzących. Prawidłowe działanie wózka opiera się o harmonijną współpracę wszystkich wymienionych elementów – jeżeli któryś z nich jest uszkodzony lub niesprawny, zaburzone jest funkcjonowanie całego pojazdu.

Inne typy wózków paletowych

Najpopularniejsze są zdecydowanie wózki standardowe, ale wśród paleciaków dostępne są także wózki nożycowe oraz wózki z dodatkowymi funkcjami (na przykład z wbudowaną wagą). Natomiast do zupełnie innej kategorii zalicza się elektryczne wózki paletowe.

Jak rozpoznać, że z wózkiem coś jest nie tak?

Sygnałem awarii wózka paletowego mogą być między innymi następujące objawy:
 

 • wózek nie podnosi wideł (lub podnosi je bardzo wolno),
 • wózek nie opuszcza wideł (lub opuszcza je bardzo wolno),
 • wózek samoczynnie opuszcza ładunek,
 • wózek nie podnosi ładunku pod obciążeniem,
 • wózek nie chce jechać lub ma trudności z płynną jazdą,
 • z wózka paletowego wycieka olej.


Skorzystaj z usługi serwisowej wózków paletowych

Najczęstsze problemy z wózkami paletowymi

Zbyt niski poziom oleju, niewłaściwa gęstość lub wyciek

Obniżony poziom, niewłaściwa gęstość lub wyciek oleju są jedną z najczęstszych przyczyn problemów z wózkami paletowymi (przykładowo zbyt gęsty olej powoduje powolne opuszczanie wideł). W większości przypadków wystarczy uzupełnić olej lub go po prostu wymienić, jednak wyciekanie może świadczyć o poważniejszej usterce (na przykład nieszczelnym siłowniku albo uszkodzonym zaworze opuszczania). Inną przyczyną są uszkodzone lub zużyte uszczelki (można to zweryfikować, wymieniając te elementy).

Problemy z zaworem opuszczania

Cieknący olej może być również objawem zanieczyszczenia lub nieprawidłowego wyregulowania zaworu opuszczania. Wówczas wystarczy go wyczyścić oraz wyregulować (zgodnie z instrukcją producenta), aby problem zniknął. Po naprawie należy pamiętać o uzupełnieniu poziomu oleju lub jego wymianie na nowy.

Korozja

Skorodowane elementy ramy lub podwozia paleciaka mogą wpływać na zmniejszenie wytrzymałości wózka, a także problemy z ruchem (na skutek ich wypaczania się). Niestety, naprawa takiej usterki nie może być wykonana we własnym zakresie – jest do tego niezbędny profesjonalny serwis. Zaawansowane uszkodzenia związane z korozją mogą być też czasem niemożliwe do naprawienia.

Uszkodzone cięgna

Zerwanie cięgna wózka paletowego lub znajdujących się na nim połączeń prowadzi do problemów z podnoszeniem i opuszczaniem ładunku. Rozwiązaniem jest wymiana niesprawnego elementu, której można dokonać w serwisie lub samodzielnie.

Problem z kołami lub rolkami

Trudności podczas jazdy mogą sugerować zanieczyszczenie lub usterkę kół albo rolek. Po wykluczeniu pierwszej przyczyny należy sprawdzić, czy koła i rolki wózka są prawidłowo zamocowane oraz czy poruszają się w odpowiedni sposób. W niektórych przypadkach może być konieczna wymiana któregoś z tych elementów.

Naruszenie konstrukcji wózka

Jeżeli uszkodzeniu uległy istotne elementy konstrukcyjne wózka (na przykład wypaczony dyszel, wygięta lub pęknięta rama etc.), samodzielna naprawa niestety nie wchodzi w grę, a z usterką trzeba zwrócić się do profesjonalnego serwisu.

Czy wózek paletowy rzeczywiście jest uszkodzony?

Problemy z działaniem nie zawsze muszą oznaczać usterkę. Przyczyną mogą być też zbyt wymagające warunki zewnętrzne lub nieprawidłowe użytkowanie pojazdu, w tym:

 • za niska lub za wysoka temperatura,
 • mocno nachylony i/lub nierówny teren,
 • zbyt duże obciążenie wózka.

Dlatego przed rozpoczęciem ewentualnej diagnostyki należy upewnić się, że wpływ tego rodzaju czynników został wykluczony.

Czy można naprawić wózek paletowy samodzielnie?

Wiele napraw w wózku paletowym może zostać wykonanych samodzielnie – należą do nich między innymi czyszczenie i regulacja zaworów, wymiana oleju czy zmiana uszczelek na nowe. Bardziej zaawansowane naprawy, takie jak wymiana cięgien lub kół albo naprawa siłownika, powierza się zwykle fachowym serwisom, choć po uważnym przeczytaniu instrukcji i zakupieniu odpowiednich części można spróbować zrobić to na własną rękę. Natomiast usuwanie skutków korozji, prostowanie ram czy podobnie skomplikowane naprawy, trzeba wykonywać wyłącznie w profesjonalnym serwisie. Warto pamiętać, że w przypadku wątpliwości lepiej jest zawsze skonsultować się z fachowcem, niż narazić na niebezpieczeństwo pracowników i towary.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Naprawa wózków paletowych będzie potrzebna rzadziej, jeśli zadbasz o ich prawidłową eksploatację. Ważne są między innymi:
 

 • regularna kontrola stanu wózka (pozycja cięgien, stan oleju i części eksploatacyjnych, ewentualna korozja etc.),
 • regularne wymienianie oleju i części eksploatacyjnych (na przykład uszczelek),
 • odpowiednie regulowanie zaworów,
 • pracowanie pod wskazanym przez producenta obciążeniem (absolutnie nie wyższym),
 • ustawianie dyszla w odpowiedniej pozycji podczas przemieszczania się wózka,
 • regularne smarowanie kół, osi i innych części ruchomych,
 • użytkowanie wózka wyłącznie w warunkach dopuszczonych przez producenta.


Dzięki takiemu postępowaniu wózek będzie służył Państwa firmie długo i nie ulegnie uszkodzeniu, co pozwoli zaoszczędzić na kosztach ewentualnych napraw i zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa.


Nowe ręczne wózki paletowe dostępne od ręki