Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Service technician covid 19 protective measures_[MAM-55117]

Serwis wózków widłowych – najczęstsze awarie i usterki

Awaria wózka widłowego może spowodować poważne zakłócenia w pracy magazynu. Jakie usterki pojawiają się w wózkach widłowych? Kiedy można próbować je naprawić na własną rękę, a kiedy lepiej wezwać serwis wózków widłowych?

Codzienne czynności, które pomogą zapobiegać awariom i usterkom wózków widłowych

Warto zadbać o to, aby usterki w wózkach nie pojawiały się lub zdarzały się jak najrzadziej. Na stan wózka widłowego ma wpływ każdy jego użytkownik – to z jednej strony dobra wiadomość, a z drugiej – odpowiedzialność, o której istnieniu pracownicy muszą być uświadomieni.

Sposób przygotowania do jazdy i eksploatowania ma duży wpływ na to, w jaki sposób działają wózki widłowe. Serwis, nawet najlepszy, nie pomoże, gdy pracownicy używają wózka niedbale, nie zwracają uwagi na drobne uszkodzenia oraz nie przestrzegają zasad BHP. Nie zawsze wynika to z ich złej woli – często błędy w użytkowaniu wózka widłowego są spowodowane niewiedzą.

Przeczytaj również: Jak wybrać wózek widłowy – rodzaje, parametry, cena

O czym powinni pamiętać pracownicy, aby zapobiegać usterkom i awariom wózków widłowych? Na co dzień należy zwrócić uwagę na:

  • sprawdzanie stanu technicznego wózka – pozwoli to na wykrycie ewentualnych uchybień przed rozpoczęciem jazdy;
  • używanie wózka widłowego wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem;
  • stosowanie się do zasad bezpiecznej pracy na wózku widłowym: jazdy z prędkością dostosowaną do warunków, podnoszenie ładunków o wadze nieprzekraczającej maksymalnego obciążenia wózka;
  • poprawne prowadzenie dokumentacji technicznej: książki obsługi i dziennika konserwacji.

Awaria wideł – najczęstszy problem w wózkach widłowych. Naprawa i serwisowanie

Widły w wózku widłowym są szczególnie intensywnie eksploatowanym elementem i to właśnie one najczęściej ulegają awariom. Klienci odwiedzający serwis wózków widłowych Jungheinrich zgłaszają najczęściej następujące problemy: uszkodzenia masztu, awarie układu hydraulicznego, wygięcie lub skręcenie wideł. Uszkodzenia mechaniczne to najczęstsze źródło problemów z widłami w wózkach widłowych. Naprawa polega na naprawie niedziałającego elementu lub wymianie części: zaworów, lin, złączy.

Inne usterki często występujące w wózkach widłowych

W wykorzystywanych w magazynach i halach produkcyjnych wózkach widłowych do naprawy często zgłasza się łańcuchy masztów. Metalowy łańcuch jest narażony na korozję, z czasem może także rozciągać się pod wpływem nadmiernego obciążenia. W skrajnych sytuacjach ten element może nawet pęknąć! Takiego łańcucha nie naprawia się, ale wymienia na nowy – części zamienne są w tym przypadku stosunkowo łatwo dostępne.


Stosunkowo często klienci serwisu wózków widłowych Jungheinrich potrzebują pomocy w naprawie hydrauliki wózka. Układ hydrauliczny może z czasem stać się nieszczelny, a wydostawanie się płynu hydraulicznego na zewnątrz powoduje, że podnoszenie staje się coraz mniej efektywne. W przypadku układów hydraulicznych wózków widłowych naprawa lub wymiana części może być konieczna także ze względu na uszkodzenia mechaniczne, przetarcia i korozję.


W przypadku opon w wózkach widłowych trudno mówić o awariach czy usterkach. Rzadko ulegają one uszkodzeniu, za to są jednym z najszybciej zużywających się elementów. Używanie wózka widłowego wyposażonego w opony z wytartym bieżnikiem może być niebezpieczne: taki sprzęt jest trudniejszy w obsłudze, może się ślizgać na gładkich powierzchniach i na zakrętach. Gdy pracownik odpowiedzialny za stan techniczny wózka widłowego zauważy, że ogumienie wymaga wymiany, należy jak najszybciej wezwać serwis wózków widłowych.

Nowe wózki widłowe dostępne w ofercie Jungheinrich

Komu powierzyć naprawę wózków widłowych: serwis czy samodzielne rozwiązywanie problemów?

W przypadku wykrycia usterki w wózku widłowym należy postępować podobnie jak w przypadku awarii samochodu: możliwie jak najszybciej przekazywać wózki widłowe do naprawy w serwisie lub wezwać pomoc na miejsce. Próby dokonywania napraw na własną rękę nie są dobrym pomysłem: niedoświadczony pracownik może dodatkowo uszkodzić elementy wózka. Warto też pamiętać, że w przypadku niektórych awarii ich naprawa wymaga ingerencji w instalację elektryczną wózka – wówczas konieczne jest posiadanie stosownych uprawnień.

Service engineer at work_[MAM-40774] (1)

Fot. Technik serwisowy naprawiający wózek widłowy

Po czym rozpoznawać, że należy zgłosić wózki widłowe do naprawy? Oto najczęstsze objawy towarzyszące awariom:

  • problemy z uruchomieniem lub samoczynne wyłączanie się wózka;
  • brak reakcji po naciśnięciu przycisku unoszenia wideł, widły mogą też unosić się, ale tylko w niewielkim stopniu;
  • utrata mocy silnika, trudności w osiągnięciu odpowiedniej prędkości jazdy;
  • zbyt szybkie opuszczanie karetki wideł;
  • opadanie uniesionego ładunku.

Jaki serwis wózków widłowych wybrać?

Niektórych awarii i usterek nie da się uniknąć. Nie zawsze są wynikiem nieprawidłowej eksploatacji – czasem wynikają po prostu ze stopniowego zużywania się elementów wózka. Jak zadbać o to, by naprawa była szybka, skuteczna? Kluczem jest dobrze wybrany serwis. Wybierając serwis wózków widłowych Jungheinrich i korzystając z usług specjalistów, mogą Państwo liczyć na szybsze rozwiązanie problemu ze sprzętem i na profesjonalną pomoc.

Zapraszamy do skorzystania z usług naszego serwisu wózków widłowych. Oferujemy pakiety dopasowane do Państwa potrzeb i zapewniamy stały dostęp do części zamiennych!