Call4Service
Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Ręczny wózek paletowy w zakładzie spożywczym

Jak ręczne wózki paletowe wspierają logistykę w branży spożywczej?

Ręczne wózki paletowe stanowią rozwiązanie chętnie wykorzystywane w branży spożywczej. Z czego wynika ich popularność? Jakie korzyści daje ich wprowadzenie do zakładu i dlaczego warto na nie postawić? Dowiedz się więcej na temat tego sprzętu i atutów inwestycji w niego.

Ręczne wózki paletowe w branży spożywczej: jedno rozwiązanie, wiele zastosowań

Gdzie można zastosować ręczne wózki paletowe w branży spożywczej? Lista obiektów, w których wykorzystywane są urządzenia tego typu, jest bardzo długa. Najczęściej można je spotkać:

  • w sklepach o średniej powierzchni – zarówno podczas rozładunku towarów z ciężarówek na magazyn, jak i jego przenoszeniu na regały w samych marketach;
  • w zakładach produkcji spożywczej – podobnie, zarówno przy rozładunku surowców czy załadunku palet do transportu, jak również na samej hali, np. do przewożenia półproduktów między stanowiskami na niewielką odległość;
  • w magazynach spożywczych – przy poziomym transporcie palet z towarem.

Dlaczego ręczny wózek paletowy to dobry wybór dla „spożywki”?

Można by powiedzieć, że ręczne wózki paletowe są już przeżytkiem. W końcu oprócz nich na rynku są dostępne modele elektryczne. To prawda, jednak urządzenie starszej generacji (zwłaszcza w nowoczesnym wydaniu) również ma sporo zalet.

Prostota obsługi paleciaka

Aby rozpocząć pracę z ręcznym paleciakiem, nie trzeba przechodzić żadnych szkoleń ani zdobywać uprawnień. Zarówno konstrukcja takiego urządzenia, jak i praca z nim są proste. Dlatego z manewrowaniem nim poradzi sobie każda osoba – nawet nowo przyjętemu pracownikowi wystarczy krótki instruktaż.

Dla porównania: do obsługi elektrycznego wózka paletowego trzeba uzyskać uprawnienia UDT, a zatem przejść kurs, a następnie zdać egzaminy teoretyczny i praktyczny. Trudno oczekiwać tego np. od pracownika obsługi sklepu o średniej powierzchni.

Ręczny paleciak – w sam raz na niewielkie powierzchnie

Zaplecze sklepu, mała hurtownia spożywcza, niewielki zakład produkcyjny – w tych środowiskach ręczny paleciak spisze się na medal. Pozwalają na to jego kompaktowe rozmiary – przekładają się na łatwe manewrowanie tym urządzeniem także po wąskich korytarzach czy nietypowych przestrzeniach.

Konieczny duży udźwig w paleciaku ręcznym? Nie ma problemu!

Wbrew przekonaniom wielu osób, ręczne wózki paletowe świetnie radzą sobie z większym obciążeniem. Dorównują pod tym względem modelom elektrycznym. Można zatem przy ich pomocy przewieźć nawet paletę o masie 3 t! Trzeba jednak przy tym pamiętać, że pracownik będzie musiał użyć przy tym więcej siły, niż gdyby korzystał z elektrycznego paleciaka. To kolejny powód, dla którego ręczne modele trafiają przede wszystkim na niewielkie powierzchnie.

Niewygórowany koszt zakupu wózka paletowego ręcznego

Wyposażenie zakładu w elektrycznego paleciaka wiąże się z relatywnie wysokim kosztem. I choć taka inwestycja zazwyczaj również się zwróci, w niektórych przypadkach nie jest uzasadniona ekonomicznie. To powód, dla którego część przedsiębiorców z branży spożywczej inwestuje w modele ręczne. Najczęściej ich cena jest niższa, chyba że w grę wchodzą zaawansowane ręczne wózki paletowe ze stali nierdzewnej. Takie modele mogą być wymagane np. w magazynach i zakładach produkcyjnych, w których panuje wysoka wilgoć.

Zainteresuje Cię też: Paleciak elektryczny a ręczny – 6 najważniejszych różnic

Paleta z workami ziemniaków transportowana na ręcznym wózku paletowym

Ręczne wózki paletowe to świetne rozwiązanie w magazynach żywności i hurtowniach spożywczych. Wśród wielu modeli znajdziemy też takie, które są specjalnie przystosowane do pracy w niskich temperaturach i warunkach podniesionej wilgotności – polecane szczególnie do pracy w chłodniach i mroźniach.

Tania konserwacja ręcznego wózka paletowego

Prostota konstrukcji ręcznego wózka paletowego przekłada się również na przystępne koszty jego konserwacji oraz napraw. Urządzenie tego typu jest również mało podatne na awarie. W modelach dostępnych w ofercie Jungheinrich długą żywotność gwarantują np. teflonowe tuleje.

Ręczny paleciak z wbudowaną wagą

W zakładach spożywczych czy w magazynach sklepów często konieczne jest ważenie towarów – np. z myślą o weryfikacji zgodności masy faktycznie otrzymanego towaru z tą wskazaną w specyfikacji. Do realizacji tego zadania można również wykorzystać ręczny wózek – wystarczy postawić na model z precyzyjną wagą.

Jak wybrać najlepszy ręczny wózek paletowy dla branży spożywczej?

Chociaż potrzeby przedsiębiorstw działających w branży spożywczej są zbieżne w wielu aspektach, każda firma ma swoją specyfikę funkcjonowania. Przebieg procesów logistycznych zależy m.in. od:

  • typu przechowywanych i transportowanych produktów spożywczych;
  • układu magazynu i/lub hali sprzedażowej;
  • wolumenu „procesowanych” palet i ciężaru przewożonych towarów;
  • wymogów związanych z weryfikacją masy ładunku.

Dlatego odpowiedni ręczny wózek paletowy najlepiej dobrać przy współpracy z ekspertem. Rozmowa ze specjalistą pozwoli dopasować model, który w pełni wpisze się w to, jak działa Twoja firma.

Chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach wózków paletowych dostępnych w Jungheinrich i wybrać spośród nich ten najlepszy? Wypełnij formularz i opowiedz nam, czego potrzebujesz. Szybko przygotujemy ofertę na miarę Twoich realnych oczekiwań – bez zobowiązań!