Call4Service
Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Wózki widłowe w magazynie

Przewożenie ładunku wózkiem widłowym – transport materiałów niebezpiecznych. To warto wiedzieć!

Wózki widłowe mogą służyć do transportu towarów niebezpiecznych – z zachowaniem warunków określonych przepisami, które wskazują, że pracownicy wykonujący takie zadania muszą być odpowiednio przygotowani i dysponować wymaganymi uprawnieniami.

Ponadto przewożenie wózkiem widłowym ładunków niebezpiecznych musi być zgodne z wymogami ADR (międzynarodowej konwencji dotyczącej drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych). Jak zatem przygotować wózek widłowy i jego operatora do przewozu materiałów niebezpiecznych? Zapraszamy do lektury!

Potrzebujesz wózka widłowego dostosowanego idealnie do specyfiki pracy?

Stage Dywidenda

Kontakt z doradcą

Jungheinrich

Skontaktuj się z nami

Ładunki niebezpieczne – co się do nich zalicza?

Co zalicza się do ładunków niebezpiecznych? Są to materiały, których właściwości fizyczne lub chemiczne mogą spowodować śmierć, uszkodzenie ciała człowieka lub zniszczenie dóbr materialnych. Aby do tego nie doszło, muszą być one odpowiednio zabezpieczone oraz transportowane i przechowywane w wymagany sposób.

Jest to szczególnie ważne w przestrzeniach magazynowych, gdzie materiały niebezpieczne mogą stanowić poważne zagrożenie dla osób i mienia, na przykład spowodować pożar czy zatrucie szkodliwymi substancjami. Ich przewożenie wózkiem widłowym musi być więc prowadzone zgodnie ze ściśle określonymi zasadami.

Towary niebezpieczne dzieli się na:

  • trujące,
  • żrące,
  • silnie utleniające,
  • zakaźne,
  • zapalne, wybuchowe, podtrzymujące palenie,
  • promieniotwórcze.

Uwaga! Szczególną ostrożność należy zachować podczas przewożenia wózkiem widłowym ładunków zawierających butle z gazem. Ich wybuch może mieć bardzo dotkliwe skutki.

Zachęcamy też do przeczytania artykułów: Bezpieczny załadunek i rozładunek TIR-a wózkiem widłowym oraz Jaki wózek do załadunku i rozładunku kontenera sprawdzi się najlepiej?

Przewóz towarów w magazynie

Transport materiałów niebezpiecznych jest regulowany przepisami. Może go wykonywać jedynie uprawniony operator, odpowiednim sprzętem i przy zachowaniu wymaganych zasad bezpieczeństwa.

 

Jazda wózkiem widłowym z ładunkiem niebezpiecznym

Przewożenie ładunku niebezpiecznego wózkiem widłowym w świetle prawa jest dozwolone, jednak takie urządzenia muszą spełniać wymogi dopuszczające je do takiej pracy. Materiały niebezpieczne mogą być przewożone tylko wózkami dostosowanymi do tego celu przez wytwórcę lub odpowiednio przygotowanymi przez specjalistyczne zaplecze techniczne – tak aby nie stwarzały zagrożenia dla kierowcy wózka/operatora, osób postronnych i mienia znajdujących się w ich otoczeniu.

Wymogi bezpieczeństwa dotyczące widłowych wózków jezdniowych transportujących ładunki niebezpieczne

Wózki widłowe używane do transportu ładunków niebezpiecznych muszą posiadać niezbędne elementy zabezpieczające, takie jak przegrody, uchwyty, pasy lub taśmy, które zapobiegną przemieszczaniu się ładunku w trakcie transportu. Dodatkowo muszą mieć wyposażone w wymagane środki bezpieczeństwa, tj. gaśnicę i urządzenia sygnalizacyjne. Na rynku znajdziemy także specjalistyczne wózki marki Jungheinrich przeznaczone do pracy w strefach zagrożonych wybuchem (więcej na ich temat piszemy na stronie https://www.jungheinrich.pl/produkty/konstrukcje-specjalne/wozki-widlowe-przeciwwybuchowe-802366).

Ponadto należy pamiętać, że bez względu na to, jaki ładunek jest transportowany na wózku widłowym, zawsze powinien mieć on widoczną tablicę z danymi producenta, numerem identyfikacyjnym pojazdu oraz datą ostatniego przeglądu technicznego.

Wózki widłowe przeznaczone do transportu materiałów niebezpiecznych

W ofercie Jungheinrich znajdują się wózki widłowe dostosowane do przewozu ładunków niebezpiecznych, w tym tzw. wózki widłowe przeciwwybuchowe, które zostały specjalnie zaprojektowane do pracy w strefach zagrożonych wybuchem.

Podstawowe zasady dotyczące przewozu ładunków niebezpiecznych wózkiem widłowym jezdniowym

Kierowca wózka realizujący taki przewóz przed przystąpieniem do pracy powinien:

– przeprowadzić wizualną kontrolę ładunku (czy jest zabezpieczony, opakowany i opisany zgodnie z przepisami dotyczącymi transportu materiałów niebezpiecznych) oraz upewnić się, że został on prawidłowo i stabilnie załadowany;

– przeprowadzić test układu hamulcowego i innych systemów bezpieczeństwa, aby mieć pewność, że jazda wózkiem widłowym nie stanowi zagrożenia dla innych uczestników ruchu;

– utrzymywać stałą kontrolę nad ładunkiem w trakcie transportu wózkiem jezdniowym, czyli sprawdzać, czy pozostaje on na swoim miejscu i czy nie występują jakieś nieprawidłowości. W razie potrzeby zatrzymać pojazd i dokonać odpowiednich korekt.

WAŻNE! Zawsze podczas transportu towarów za pomocą wózka jezdniowego, należy utrzymywać stabilną prędkość wózka i unikać nagłych manewrów, aby uniknąć przemieszczania się ładunku i utraty kontroli nad pojazdem. Podczas przewozu ładunków niebezpiecznych należy zachować szczególną ostrożność i unikać sytuacji, które mogą zagrażać bezpieczeństwu kierowcy, innych osób lub środowiska.

Uprawnienia na jazdę wózkiem widłowym z ładunkiem niebezpiecznym

W Polsce towary niebezpieczne przewożone na wózkach jezdniowych po terenie zakładu – gdy w grę wchodzi także ich załadunek i/lub rozładunek – mogą być transportowane wyłącznie przez kierowców posiadających wiedzę i umiejętności w zakresie przewozu ładunków niebezpiecznych określone umową ADR. Oznacza to, że nie są tutaj wymagane specjalne uprawnienia, a dodatkowe szkolenie dotyczące przewozu materiałów niebezpiecznych. Dodatkowo operatorzy wózków jezdniowych powinni być zapoznani z kartami charakterystyki przewożonych ładunków niebezpiecznych.

W sytuacjach gdy na terenie zakładu nie dochodzi do załadunku lub rozładunku towaru niebezpiecznego z wózka widłowego wystarczy, aby jego operator został zapoznany z kartami charakterystyki materiałów niebezpiecznych.

Ważne! Każdy operator wózka widłowego przewożącego ładunki niebezpieczne powinien mieć wiedzę na temat oznakowania i opisu ładunków niebezpiecznych oraz podstawowych zasad i procedur postępowania w razie awarii lub wypadku.

To może Cię zainteresować: Operator wózka widłowego – jakie kwalifikacje musi posiadać?

Co grozi za jazdę wózkiem widłowym bez uprawnień?

Jazda wózkiem widłowym bez wymaganych uprawnień – niezależnie, czy dotyczy transportu materiałów niebezpiecznych, czy zwykłych – jest nielegalna i grozi poważnymi karami finansowymi i/lub sankcjami prawnymi.

Jaka grzywna za kierowanie wózkiem widłowym bez uprawnień?

W Polsce, zgodnie z Kodeksem pracy, prowadzenie wózka jezdniowego bez wymaganego przeszkolenia i uprawnień może być karane grzywną. Wysokość kary różni się w zależności od stopnia zagrożenia bezpieczeństwa, okoliczności zdarzenia oraz innych czynników.

Odpowiedzialność cywilna za prowadzenie wózka jezdniowego bez uprawnień?

Zgodnie z polskim prawem pracy zarówno pracownik, który prowadzi wózek widłowy bez wymaganych uprawnień, jak i pracodawca, który dopuszcza pracownika do kierowania wózkiem bez odpowiedniego szkolenia i uprawnień, mogą ponosić konsekwencje za takie działanie.

Pracodawca jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpiecznych warunków pracy swoim pracownikom, w tym również za zapewnienie odpowiedniego szkolenia i uprawnień dla pracowników, którzy pracują z wózkami widłowymi. Jeśli pracownik prowadzi wózek widłowy bez wymaganych uprawnień, to pracodawca może zostać ukarany grzywną lub innymi sankcjami, np. przez Inspekcję Pracy.

Ponadto, jeśli pracownik prowadzący wózek widłowy bez uprawnień spowoduje wypadek lub uszkodzenie mienia, to pracodawca może być zobligowany do wypłacenia odszkodowania w związku z odpowiedzialnością cywilną.

Podsumujmy: 

● transport materiałów niebezpiecznych z wykorzystaniem wózków widłowych jest dozwolony pod warunkiem, że odbywa się zgodnie z wymogami ADR;

● do przewożenia ładunku niebezpiecznego wózkiem widłowym po terenie zakładu nie są wymagane dodatkowe uprawnienia czy certyfikaty, a jedynie dodatkowe, specjalistyczne szkolenie dotyczące przewozu materiałów niebezpiecznych oraz znajomość kart charakterystyki transportowanych towarów;

● każdy operator wózka widłowego, który przewozi ładunek niebezpieczny, powinien znać podstawowe zasady bezpieczeństwa i procedury postępowania w przypadku wypadku;

● za prowadzenie wózka widłowego bez koniecznych uprawnień zarówno kierowcy, jak i pracodawcy grozi grzywna i/lub konsekwencje prawne.

 WÓZKI WIDŁOWE DOSTĘPNE W OFERCIE JUNGHEINRICH