Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Automatyczny magazyn wysokiego składowania

W jaki sposób działa automatyczny magazyn wysokiego składowania?

Magazyny wysokiego składowania cieszą się popularnością od lat. Obecnie stawia się jednak na zautomatyzowanie takich miejsc. Mowa tu o systemach pozwalających na odciążenie pracowników z wielu prac. Jak działa automatyczny magazyn wysokiego składowania?

Czym są automatyczne magazyny wysokiego składowania?

Automatyczne magazyny wysokiego składowania obejmują urządzenia autonomiczne wykorzystywane do obsługi towaru oraz skomplikowane systemy automatyczne. Wszystko to idzie w parze z bardzo wysokimi regałami, sięgającymi aż do sufitu. Takie rozwiązanie pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Automatyka zastosowana w budynku odciąża natomiast pracowników i pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa w trakcie prac.

Zapraszamy do przeczytania artykułu: Magazyn wysokiego składowania – definicja i wyposażenie

Działanie magazynu wysokiego składowania automatycznego a branża

Trzeba pamiętać, że działanie magazynu wysokiego składowania automatycznego różni się przede wszystkim w zależności od branży danej firmy. Zupełnie inaczej wyglądają budynki należące do sklepów internetowych w stosunku do tych, z których korzystają zakłady produkcyjne. To właśnie dlatego wdrożenie inteligentnych rozwiązań wymaga przeprowadzenia wielu wyliczeń i analiz. W ten sposób można dostosować odpowiednią opcję do własnych potrzeb i charakterystyki danego magazynu.

Branża wpływa również na to, jak wyglądają systemy informatyczne stosowane w danym magazynie. Przygotowanie inteligentnej przestrzeni do składowania towarów często trwa więc tygodniami, jednak po wdrożeniu zapewnia niezastąpioną funkcjonalność.

Systemy informatyczne w magazynie wysokiego składowania

Automatyczny magazyn wysokiego składowania może działać prawidłowo tylko pod warunkiem, że zostanie on wyposażony w urządzenia oraz rozbudowane systemy informatyczne. Najczęściej w takich miejscach stosuje się WCS, czyli program odpowiedzialny za kontrolowanie ruchu automatycznych maszyn. WMS pozwala natomiast na wybieranie ładunków, które mają być zdjęte i tych, które powinny być umieszczone na regale. Umożliwia on także kontrolę położenia konkretnych produktów, wraz ze szczegółowymi informacjami o dacie dokonanej operacji.

 AUTOMATYCZNE SYSTEMY MAGAZYNOWE DOSTĘPNE W OFERCIE JUNGHEINRICH


Jak działa automatyczny magazyn wysokiego składowania?

Większość automatycznych magazynów wysokiego składowania działa dość podobnie. W skład takich systemów wchodzą przede wszystkim urządzenia zajmujące się transportem i obsługą towarów. Mowa tu m.in. o:

  • układnicach paletowych – pozwalają one na umieszczanie towarów na dużych wysokościach w sposób całkowicie automatyczny; układnice rozkładają produkty wzdłuż korytarzy roboczych i pracują w cyklu prostym bądź kombinowanym,
  • układnice Miniload – zajmują się one układaniem i pobieraniem pojemników,
  • Pallet Shuttle – to specjalne platformy poruszające się w kanałach regałowych.

Takie urządzenia podnoszą ładunki i układają je nawet na regałach o wysokości kilkunastu metrów. Odciąża to pracowników z konieczności wynoszenia ciężkich towarów z wykorzystaniem specjalnych podnośników i wózków widłowych.

Transport w automatycznym magazynie wysokiego składowania

Przenośniki przemysłowe w automatycznym magazynie

Samo układanie towarów na półkach wysokich regałów nie wystarczy. Często konieczne jest bowiem transportowanie ładunków pomiędzy konkretnymi stanowiskami na hali. Z tego powodu w skład systemu wchodzą też specjalne przenośniki przemysłowe. W niektórych magazynach stosuje się również podwieszany transport szynowy. Taki system pozwala na automatyczne dostarczanie towarów zdjętych z półek do wskazanego stanowiska. Często ładunki transportuje się także pomiędzy kolejnymi budynkami czy strefami w tym samym obiekcie.

Zapraszamy także do przeczytania: Regał wysokiego składowania – kiedy warto z niego skorzystać?

Jakie zalety mają magazyny automatycznego składowania?

Magazyny automatycznego składowania pozwalają na zmniejszenie liczby pracowników niezbędnych do obsługi towaru. Dzięki nim praca przebiega znacznie szybciej, a ryzyko pomyłek jest zminimalizowane. Wszystko opiera się bowiem na skomplikowanych systemach informatycznych. Co więcej, automatyczne regały wysokiego składowania są również bezpieczniejsze. Dzięki nim pracownicy nie muszą manewrować ciężkim towarem na dużych wysokościach. Ludzie nie mają wstępu tam, gdzie działają układnice. Minimalizuje to ryzyko wystąpienia wypadków w magazynie.

Zastosowanie informatycznych systemów w tego typu magazynach pozwala natomiast na znacznie łatwiejsze kontrolowanie, gdzie znajdują się poszczególne ładunki oraz kiedy zostały umieszczone w danym miejscu. Zapobiega to chaosowi i ludzkim błędom. Obecnie na zautomatyzowane systemy w magazynach decydują się nie tylko ogromne przedsiębiorstwa, lecz także znacznie mniejsze firmy.

Szukają Państwo systemów sprawdzających się w automatycznych magazynach wysokiego składowania? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!