Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
ETV 214_[MAM-38120]

Wózki widłowe wysokiego składowania typu reach truck

Wózki typu reach truck to jeden z najbardziej rozpowszechnionych typów wózków widłowych. Sprawdźcie Państwo,  jakie jest zastosowanie wózków reach truck w magazynie i czym charakteryzują się te maszyny, a także jakie są ich rodzaje oraz dostępne funkcje. 

Czym są wózki wysokiego składowania reach truck?

Wózki widłowe (reach truck) przeznaczone są do składowania ładunku w regałach w magazynach wysokiego składowania – nawet do wysokości 13 metrów. Co istotne, maszt w tych wózkach wysuwa się.

Zastosowanie wózków typu reach truck

Wózki typu reach truck wykorzystuje się do transportu wewnętrznego oraz do kompletacji towaru w magazynach wysokiego składowania. Według polskiego prawa oznacza to przechowywanie produktów na wysokości do co najmniej 7,2 metra.


Wózki widłowe wysokiego składowania na wynajem dostępne w ofercie Jungheinrich - Sprawdź

Parametry wózków reach truck

Zasilanie

Zazwyczaj wózki reach truck to wózki akumulatorowe. Mogą posiadać baterie kwasowo-ołowiową lub nowoczesne akumulatory litowo-jonowe. Te ostatnie nie tylko wpływają na mniejsze zużycie energii, ale także są wydajniejsze, a dzięki temu że są bezobsługowe, praca jest efektywniejsza.

Udźwig i spadek udźwigu

Udźwig wózków reach truck wynosi zazwyczaj od jednej do dwóch i pół tony. Warto zwrócić uwagę, że na większych wysokościach występuje zjawisko tak zwanego spadku udźwigu. Oznacza to, że powyżej pewnej wysokości urządzenie może podnieść już tylko część swojego maksymalnego ładunku.

Maksymalna wysokość podnoszenia

Maksymalna wysokość podnoszenia zależy od wybranego wózka – niektóre modele posiadają maszt mogący podnieść ładunek nawet na wysokość 13 metrów.

Prędkość jazdy z ładunkiem i bez

Prędkość jazdy bez ładunku wózków widłowych reach truck wynosi zazwyczaj do kilkunastu kilometrów na godzinę. Prędkość ta jest niższa, gdy wózek jest załadowany – szczegóły podane są przez producenta w dokumentacji technicznej.

Szerokość korytarza roboczego

Wózki reach truck mogą pracować w węższych korytarzach niż wózki czołowe – zazwyczaj jest to maksymalnie do 3 metrów szerokości korytarza roboczego.

Przystosowanie do warunków zewnętrznych

Wózki mogą być na przykład przystosowane do pracy w chłodniach (wiąże się to z obecnością specjalnych rozwiązań elektronicznych, a także m. in. podgrzewanej kabiny operatora), albo przy regałach wjezdnych drive-in. Niektórzy producenci mają też w ofercie urządzenia przeznaczone do wykorzystywania w strefie wysokiego zagrożenia wybuchem albo poruszania się po nierównym terenie.

Dodatkowe funkcje i programy

Wózki reach truck mogą posiadać też szereg funkcji ułatwiających użytkowanie i obniżających koszty ich eksploatacji. Niektóre z nich występują w standardowym wyposażeniu, inne są opcjonalne. Należą do nich między innymi:

  • różne tryby sterowania,
  • automatyczne zmniejszenie prędkości jazdy w trakcie pokonywania zakrętów
  • regulacja fotela,
  • odzyskiwanie energii elektrycznej podczas hamowania,
  • ostrzeżenia serwisowe,
  • programowalne parametry (maksymalna wysokość podnoszenia, prędkość jazdy)
  • systemy czujników, które pomagają na przykład szybciej i dokładniej ustawiać ładunek
  • blokada dostępu przy pomocy PIN lub karty magnetycznej

Ceny i dostępność

W zależności od dostępnych funkcji i parametrów, ceny wózków typu reach truck wynoszą zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. To dość duży wydatek, jednak producenci często ułatwiają klientom inwestowanie w taki sprzęt, umożliwiając opcję zakupu używanych urządzeń lub wypożyczenia.


Poznaj wózki widłowe wysokiego składowania dostępne w ofercie Jungheinrich

Wózki reach truck to podstawowe narzędzie pracy w magazynach wysokiego składowania. Dobranie odpowiedniego sprzętu ułatwia pracę załogi, optymalizuje funkcjonowanie magazynu i pozwala zminimalizować koszty obsługi, dlatego warto zainwestować w maszyny wysokiej klasy, które będą wydajne, bezpieczne i trwałe.